Wykonawca lub zamawiający niezadowolony z rozstrzygnięcia Krajowej Izby Odwoławczej może skorzystać z drugiego ze środków ochrony prawnej przewidzianych przez prawo zamówień publicznych – skargi do sądu okręgowego.
- Skarga od wyroku KIO jest wnoszona do sądu zamówień publicznych – Sądu Okręgowego w Warszawie
- Skarga musi spełniać wymienione w ustawie warunki formalne oraz powinna zostać opłacona
- Do postępowania skargowego odpowiednio stosuje się przepisy kodeksu postępowania cywilnego dotyczące apelacji
Jak wnieść skargę do sądu zamówień publicznych?
Skargę można wnieść od orzeczenia KIO lub od postanowienia Prezesa Izby o zwrocie odwołania, co do którego mimo wezwania, odwołujący nie uzupełnił braków formalnych.
O tym jak przebiega postępowanie przed Krajową Izbą Odwoławczą pisaliśmy w tym artykule.
Skargę wnosi się do Sądu Okręgowego w Warszawie (sądu zamówień publicznych) za pośrednictwem Prezesa KIO.
Termin na wniesienie skargi do SO wynosi 14 dni od dnia doręczenia orzeczenia Izby lub postanowienia Prezesa Izby. Jednocześnie odpis skargi należy przesłać do przeciwnika. Skargę można przesłać pocztą lub na adres do doręczeń elektronicznych, o którym mowa w ustawie z dnia 18 listopada 2020 r. o doręczeniach elektronicznych.
Warunki formalne skargi
Skarga do sądu zamówień publicznych powinna zawierać:
- oznaczenie sądu, do którego jest skierowana oraz wskazanie ze wnoszona jest za pośrednictwem Prezesa KIO
- imiona i nazwiska lub nazwy stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników;
- oznaczenie rodzaju pisma (skarga)
- oznaczenie zaskarżonego orzeczenia (data wydania wyroku, sygnatura sprawy), ze wskazaniem, czy jest ono zaskarżone w całości, czy w części
- przytoczenie zarzutów i zwięzłe ich uzasadnienie
- wskazanie dowodów
- wniosek o uchylenie orzeczenia lub o zmianę orzeczenia w całości lub w części, z zaznaczeniem zakresu żądanej zmiany
- podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika
- wymienienie wszystkich załączników
- dowód uiszczenia opłaty od skargi
Skarga powinna zostać sporządzona w sposób przemyślany, po starannej analizie postępowania odwoławczego i orzeczenia KIO. W postępowaniu toczącym się wskutek wniesienia skargi nie można bowiem rozszerzyć żądania odwołania ani występować z nowymi żądaniami. Ponadto sąd zamówień publicznych nie może orzekać co do zarzutów, które nie były przedmiotem odwołania.
Postępowanie skargowe
W zakresie nieuregulowanym prawem zamówień publicznych w postępowaniu toczącym się wskutek wniesienia skargi stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o apelacji.
Prezes Izby przekazuje skargę wraz z aktami postępowania odwoławczego do sądu zamówień publicznych w terminie 7 dni od dnia jej otrzymania. Sąd rozpoznaje sprawę niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie miesiąca od dnia wpływu skargi do sądu.
Sąd na posiedzeniu niejawnym odrzuca skargę wniesioną po upływie terminu lub niedopuszczalną z innych przyczyn, jak również skargę, której braków strona nie uzupełniła w terminie. Jeżeli skarga okaże się bezzasadna, sąd oddali skargę wyrokiem. W przypadku uwzględnienia skargi sąd zmienia zaskarżone orzeczenie i orzeka wyrokiem co do istoty sprawy, a w pozostałych sprawach wydaje postanowienie.
Od wyroku sądu zamówień publicznych lub postanowienia kończącego postępowanie w sprawie przysługuje skarga kasacyjna do Sądu Najwyższego.
Należy pamiętać, że wniesienie skargi nie wstrzymuje podpisania umowy o zamówienie publiczne. Tzw. okres standstill trwa jedynie do czasu wydania orzeczenia przez KIO. Nie ma jednak przeszkód, żeby wnieść o zabezpieczenie roszczenia poprzez zakaz zawarcia umowy do czasu zakończenia postępowania przed sądem okręgowym.
O tym, czym jest zabezpieczenie w postępowaniu cywilnym dowiedzą się Państwo z tego artykułu.
Koszty postępowania przed sądem okręgowym
Strona wnosząca skargę zobowiązana jest do jej opłacenia. Opłata od skargi do sądu zamówień publicznych stanowi wysokość trzykrotności wpisu wniesionego od odwołania w sprawie, której dotyczy skarga.
Końcowe koszty postępowania strony ponoszą stosownie do jego wyniku. Co do zasady, koszty postępowania pokrywa strona przegrywająca. Określając wysokość kosztów w treści orzeczenia, sąd uwzględnia także koszty poniesione przez strony w związku z rozpoznaniem odwołania.
Potrzebują Państwo pomocy w sprawach związanych z prawem zamówień publicznych? Nasza Kancelaria doradza wykonawcom i zamawiającym. Zachęcamy do kontaktu pod adresem: kancelaria@kancelariafrey.pl