Właściciele psów niejednokrotnie muszą przetransportować swojego pupila przy użyciu własnego samochodu, czy to w związku z wakacyjnym wyjazdem, czy wizytą u weterynarza. W dzisiejszym wpisie wyjaśniamy, jak legalnie przewozić psa i czy dostosowanie samochodu do przewozu zwierzęcia wymusza konieczność zmian w dowodzie rejestracyjnym.
- Ustawodawca nie reguluje w sposób szczegółowy zasad przewozu zwierząt domowych w samochodach, formułując ogólny zakaz narażania ich na niepotrzebny stres i cierpienie
- Do transportu zwierząt odpowiednio stosujemy przepisy prawa o ruchu drogowym dotyczące przewozu ładunków
- Zgodnie z tą ustawą obowiązkiem kierowcy jest taki transport psa, który zapewnia bezpieczeństwo zarówno zwierzęciu, jak i ludziom znajdującym się w pojeździe
Zasady przewozu zwierząt
Przepisy prawa nie regulują wprost zasad przewożenia zwierząt domowych w samochodach. Jak wynika z art. 6 ust. 2 ustawy o ochronie zwierząt, transport zwierząt w sposób powodujący ich zbędne cierpienie i stres stanowi znęcanie się nad zwierzętami. Ustawa ta nie zawiera dalszych szczegółowych wytycznych w zakresie przewozu zwierząt.
Zgodnie jednak z art. 1 § 2 ustawy o ochronie zwierząt w sprawach nieuregulowanych w ustawie do zwierząt stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące rzeczy. Zastosowanie znajdzie więc tutaj prawo o ruchu drogowym, regulujące zasady przewożenia ładunku. Również ta ustawa nie wprowadza odrębnych zasad przewozu zwierząt.
Zwierzę jako ładunek w rozumieniu prawa o ruchu drogowym
Zgodnie z art. 61 ww. ustawy ładunek nie może powodować przekroczenia dopuszczalnej masy całkowitej lub dopuszczalnej ładowności pojazdu.
Jednocześnie ładunek na pojeździe umieszcza się w taki sposób, żeby:
1) nie powodował przekroczenia dopuszczalnych nacisków osi pojazdu na drogę,
2) nie naruszał stateczności pojazdu,
3) nie utrudniał kierowania pojazdem,
4) nie ograniczał widoczności drogi lub nie zasłaniał świateł, urządzeń sygnalizacyjnych, tablic rejestracyjnych lub innych tablic albo znaków, w które pojazd jest wyposażony.
Jednocześnie art. 60 przedmiotowej ustawy wprowadza ogólny zakaz używania pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim.
Oznacza to, że w świetle ww. przepisów obowiązkiem przewożącego zwierzę jest jednoczesne zapewnienie bezpieczeństwa sobie i zwierzęciu. Ustawa nie wskazuje jednak konkretnych rozwiązań w tej kwestii. To na kierowcy spoczywa więc obowiązek doboru odpowiednich zabezpieczeń.
Przeznaczenie pojazdu a dowód rejestracyjny
Może się zdarzyć, że chcąc zapewnić jak największy komfort naszemu pupilowi zdecydujemy się na instalację kratki lub klatki. Należy jednak pamiętać, że niektóre zmiany mogą pociągać za sobą konieczność zaktualizowania dowodu rejestracyjnego pojazdu, ponieważ w związku z wprowadzonymi zmianami może on zostać zakwalifikowany jako samochód ciężarowy.
Zgodnie z art. 2 prawa o ruchu drogowym samochód osobowy to pojazd samochodowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą oraz ich bagażu. Z kolei samochód ciężarowy to pojazd samochodowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu ładunków. Określenie to obejmuje również samochód ciężarowo-osobowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu ładunków i osób w liczbie od 4 do 9 łącznie z kierowcą.
O tym, do jakiego typu należy dany samochód decyduje jego przeznaczenie. Przeznaczenie pojazdu ocenia się poprzez cechy konstrukcyjne pojazdu, takie jak np. typ nadwozia, liczba dostępnych miejsc siedzących lub objętość bagażnika. Jak wskazuje się w orzecznictwie sądów administracyjnych cechy te muszą mieć charakter trwały i uwzględniać proporcje pomiędzy bagażem a pasażerami (wyrok NSA z 30.11.2011 r., I GSK 671/11).
Instalacja kratki jako zmiana przeznaczenia pojazdu
W związku z powyższym zamontowanie kratki nie sprawi, że pojazd osobowy zmieni się w ciężarowy, chyba że przy okazji montażu kratki w pojeździe dokonane zostaną także inne zmiany, które mają charakter nieodwracalny i istotny, a więc ingerujący w konstrukcję pojazdu np. zmiana liczby miejsc siedzących lub objętości bagażnika.
W praktyce ocena, czy samochód osobowy przekształci się w ciężarowy oznacza konieczność porównania dokonanych w pojeździe zmian z cechami konstrukcyjnymi pojazdu nadanymi przez producenta (Wyrok WSA w Warszawie z 31.01.2018 r., V SA/Wa 868/17).
Potrzebują Państwo porady prawnej? Nasza Kancelaria udziela porad, przygotowuje opinie prawne i analizy. Zachęcamy do kontaktu pod adresem: kancelaria@kancelariafrey.pl