W pierwszej części wpisu, którego tematem była nowelizacja k.p.c. w 2023 r. przedstawiliśmy najważniejsze zmiany dotyczące organizacji postępowania. W dzisiejszym wpisie prezentujemy zmiany dotyczące wnoszenia niektórych środków zaskarżenia oraz informacje na temat nowego postępowania z udziałem konsumentów.
- Nowelizacja k.p.c. w 2023 r. wprowadza nowy tryb postępowania – postępowanie z udziałem konsumentów, w którym drogą stroną jest przedsiębiorcą
- Zaktualizowane zostały także przepisy dotyczące zażaleń i tego, w jakich sytuacjach będzie je rozpoznawał sąd II instancji
- Ponadto zmianie uległa kwestia wnoszenia zażaleń na postanowienia dotyczące udzielania zabezpieczenia przez sądy
Skarga o wznowienie postępowania
Po nowelizacji k.p.c. w 2023 r. niemożliwe będzie wielokrotne wnoszenie skargi o wznowienie postępowania opartych na tych samych podstawach. Takie skargi nie będą rozpoznawane, a sądy zyskają możliwość ich odrzucenia jako niedopuszczalnych, chyba że okoliczności sprawy wykluczą taką ocenę.
Postępowanie z udziałem konsumentów
Nowelizacja k.p.c. w 2023 r. wprowadza przepisy art. 458 (14) – 458 (16) k.p.c., które regulują całkowicie nowy rodzaj postępowania cywilnego, jakim jest postępowanie z udziałem konsumentów. Przepisy te będą mieć zastosowanie w każdej sprawie, w której konsument pozywa przedsiębiorcę, jak i w sprawach gdy to konsument zostaje pozwany przez przedsiębiorcę.
Konsument będący powodem będzie mógł wytoczyć powództwo do sądu właściwego ze względu na swoje miejsce zamieszkania. Ponadto, zaprzestanie prowadzenia działalności gospodarczej przez przedsiębiorcę nie dyskwalifikuje wytoczenia powództwa w tym trybie.
Przepisy te ustanawiają również prekluzję dowodową dla przedsiębiorców pozywających konsumentów – wszystkie wnioski dowodowe, które nie zostały zawarte w pozwie, a ich przedstawienie było wówczas możliwe zostaną przez sąd pominięte. Na przedsiębiorcę nałożony również został obowiązek podjęcia próby dobrowolnego rozwiązania sporu.
Co ważne, przepisy dotyczące postępowania z udziałem konsumentów weszły w życie 1 lipca 2023 r. i mają zastosowanie również w sprawach już zawisłych przed sądem.
Pełnomocnictwo a skarga kasacyjna
Nowelizacja k.p.c. w 2023 r., sprawia, że od 1 lipca 2023 r. pełnomocnictwa procesowe są również rozszerzone o umocowanie do sporządzenia skargi kasacyjnej. To samo dotyczy również pełnomocników ustanawianych z urzędu – są oni od razu umocowani do reprezentowania mocodawców również w ewentualnym postępowaniu kasacyjnym.
Zmiany dotyczące zażaleń
Zażalenia na sprostowanie lub wykładnię orzeczenia albo ich odmowę, które dotychczas podlegały zażaleniu poziomemu po nowelizacji k.p.c. w 2023 r. będą podlegały rozpoznaniu przez sąd drugiej instancji.
Ponadto, jeśli przepis szczególny przewiduje, że stronie przysługuje zażalenie na postanowienie sądu, ale nie określa, jaki sąd ma je rozpoznać, to takie zażalenie będzie rozpatrywał również sąd drugiej instancji.
Nowelizacja k.p.c. w 2023 r. rozszerza także zakres zaskarżenia poziomego postanowień wydawanych przez sąd drugiej instancji o następujące orzeczenia: postanowienie o odrzuceniu skargi o wznowienie postępowania, postanowienie o umorzeniu postępowania wywołanego wniesieniem apelacji, orzeczenia w przedmiocie odmowy zwolnienia od kosztów sądowych lub cofnięcia takiego zwolnienia, odmowy ustanowienia adwokata lub radcy prawnego lub ich odwołania, a także w przedmiocie wynagrodzenia biegłego,
Również sądom pierwszej instancji przyznano pewne kompetencje dotyczące wstępnej kontroli zażalenia – sąd ten będzie badał, czy wniesione zażalenie nie jest z mocy prawa niedopuszczalne oraz czy nie uchybiono terminowi na jego wniesienie.
Zmiany dotyczące postępowania zabezpieczającego
W zakresie zmian dotyczących postępowania zabezpieczającego ustawodawca powrócił między innymi do wcześniejszego modelu zaskarżania postanowień o udzieleniu zabezpieczenia wydanych przez sąd pierwszej instancji – ponownie będą one rozpoznawane przez sąd drugiej instancji, a nie tak jak dotychczas, jako poziomy środek zaskarżenia.
Nowelizacja k.p.c. w 2023 r. wprowadza również możliwość zaskarżenia postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia wydanego po raz pierwszy przez sąd drugiej instancji. Zażalenie takie wnosi się do innego składu tego sądu. Nadal jednak nie będzie możliwe zażalenie na postanowienia sądu drugiej instancji wydane po rozpoznaniu zażalenia na postanowienie sądu pierwszej instancji.
Potrzebują Państwo pomocy w sprawach sądowych? Nasza Kancelaria reprezentuje klientów zarówno przed sądami, jak i na etapie przed sądowym. Szczegóły w zakładce prawo cywilne. Zachęcamy także do kontaktu pod adresem: kancelaria@kancelariafrey.pl