Zgodnie z art. 176 Kodeksu spółek handlowych, w umowie spółki można zastrzec świadczenia powtarzające się wspólnika sp. z o.o. W dzisiejszym wpisie wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę przy wprowadzaniu tych postanowień do umowy spółki.
- W umowie spółki z o.o. można zobowiązać wspólnika do świadczeń o charakterze niepieniężnym np. do dostawy towarów
- Za powtarzające się świadczenia niepieniężne wspólnikowi przysługuje ustalone wynagrodzenie, które nie może jednak przewyższać cen lub stawek przyjętych w obrocie
- Świadczenia powtarzające się wspólnika należy uregulować w umowie spółki, w taki sposób, aby spółka miała możliwość ich wyegzekwowania od wspólnika
Świadczenia powtarzające się wspólnika sp. z o.o.
W umowie spółki z o.o. można zobowiązać wspólnika do spełniania określonych świadczeń na rzecz spółki. Co istotne, świadczenia powtarzające się wspólnika muszą mieć charakter niepieniężny, a wspólnik musi otrzymać za nie wynagrodzenie nie przekraczające stawek rynkowych. Świadczenie wspólnika nie może zatem polegać np. na udzielaniu spółce pożyczek, może natomiast mieć charakter majątkowy, tak jak m.in. dostawy.
Takie rozwiązanie jest bardzo korzystne dla wspólnika, przede wszystkim dlatego, że wynagrodzenie z tytułu tych świadczeń spółka musi wypłacić także w przypadku, gdy jej sprawozdanie finansowe nie wykaże zysku.
Co to znaczy, że świadczenia wspólnika są powtarzające się?
W świetle przepisu art. 176 k.s.h. chodzi o świadczenia, które będą przez wspólnika spełnianie więcej niż dwa razy. Nie oznacza to jednak, że świadczenia powtarzające się muszą być spełnianie regularnie. Dla uznania, że mamy do czynienia ze świadczeniem powtarzającym się wystarczy, że wspólnik spełni je kilkukrotnie.
Co jednak istotne, nie mogą to być świadczenia o charakterze ciągłym. Z tego względu jako świadczenie powtarzające się wspólnika nie będzie traktowane np. wynajmowanie spółce lokalu do prowadzenia działalności. Do świadczeń powtarzających się możemy natomiast zaliczyć, przykładowo, takie działania wspólnika jak: dostawa towarów przez wspólnika, świadczenie usług konsultingowych, czy tworzenie stron internetowych dla spółki.
Należy także pamiętać, że jeśli wspólnik pełni jednocześnie funkcję w zarządzie sp. z o.o., to jego świadczenia powtarzające się nie mogą pokrywać się z obowiązkami, które dana osoba musi wykonywać z tytułu bycia członkiem zarządu.
Szczególną uwagę należy zwrócić na czynność doradztwa, które w przeciwieństwie do innych świadczeń powtarzających się, objęte jest obowiązkiem zapłaty podatku VAT.
Umowa spółki z o.o. a świadczenia powtarzające się wspólnika
Warto wiedzieć, że w samej umowie spółki nie musi zostać podana kwota wynagrodzenia za powtarzające się świadczenia wspólnika. Wystarczy, że znajdzie się w niej zapis uprawniający zgromadzenie wspólników do podjęcia stosownej uchwały. Jest to o tyle dobre rozwiązanie, że w przypadku konieczności zmiany wysokości wynagrodzenia za świadczenia powtarzające się wspólnika, wystarczające będzie podjęcie uchwały, a nie każdorazowe zmienianie umowy przed notariuszem.
W postanowieniu umownym dotyczącym powtarzających się świadczeń wspólnika należy oznaczyć rodzaj i zakres takich świadczeń. Warto zwrócić uwagę na ostatnie interpretacje indywidualne Narodowego Funduszu Zdrowia w przedmiocie świadczeń, o których mowa w art. 176 k.s.h. Zgodnie ze stanowiskiem NFZ, brak określenia minimalnego i maksymalnego zakresu świadczeń, przesądza o tym, że świadczenie to nie będzie miało charakteru świadczenia powtarzającego się, a ciągłego. Błędne opisanie w umowie powtarzających się świadczeń wspólnika może zatem doprowadzić do konieczności zapłaty składki zdrowotnej przez wspólnika, którego obowiązek ten nie powinien dotyczyć przy prawidłowym zastrzeżeniu obowiązku świadczenia.
Należy także pamiętać o tym, że zapisy umowy dotyczące świadczeń powtarzających się, muszą być zredagowane w sposób umożliwiający spółce ich egzekwowanie od wspólnika.
Udziały wspólnika a świadczenia powtarzające się
Od wspólników spółki zależy, czy świadczeniami powtarzającymi się zostaną obciążone wszystkie udziały posiadane przez wspólnika, czy tylko część z nich. W umowie spółki wspólnicy powinni także ustalić, czy obowiązek świadczeń przechodzi na nabywcę udziałów w przypadku ich zbycia.
Poszukują Państwo pomocy w sprawach dotyczących funkcjonowania spółek z o.o.? Nasza Kancelaria świadczy stałą i doraźną obsługę prawną spółek. Szczegóły w zakładce: prawo handlowe. Zachęcamy także do kontaktu pod adresem: kancelaria@kancelariafrey.pl