Dochodzenie roszczeń w postępowaniu sądowym bywa długotrwałe. Wierzyciele często zastanawiają się co zrobić, gdy proces się przedłuża. Rozwiązaniem może być wniosek o udzielenie zabezpieczenia roszczenia.
- Postanowienie o zabezpieczeniu wydane przez sąd pozwala stronie na zabezpieczenie jej interesów do czasu prawomocnego zakończenia postępowania sądowego
- Zabezpieczenie może chronić zarówno roszczenia pieniężne, jak i niepieniężne
- Sąd udzieli zabezpieczenia jeśli strona uprawdopodobni roszczenie i wykaże swój interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia
Czym jest zabezpieczenie i co daje zabezpieczenie?
Zabezpieczenie to instytucja prawa cywilnego służąca ochronie interesów strony postępowania. Strona może zwrócić się do sądu z wnioskiem o udzielenie zabezpieczenia do czasu prawomocnego zakończenia postępowania. Może być udzielone jako zabezpieczenie roszczeń pieniężnych lub niepieniężnych, w każdym postępowaniu cywilnym.
Jako przykłady zabezpieczenia można wymienić:
• zajęcie rachunku bankowego
• zakaz zbywania określonego składnika majątku
• nakaz określonego zachowania np. umożliwienie przejazdu przez nieruchomość
Strona, której sąd udzieli zabezpieczenia może skierować stosowny wniosek do komornika, który dokona określonej w postanowieniu sądu czynności np. zajmie konto przeciwnika procesowego i uzyskaną sumę zatrzyma do czasu prawomocnego rozstrzygnięcia postępowania.
Jak uzasadnić wniosek o zabezpieczenie?
Strona, która wnioskuje o udzielenie zabezpieczenia przez sąd musi uprawdopodobnić roszczenie oraz wykazać swój interes prawny.
Uprawdopodobnienie roszczenia polega na szczegółowym uzasadnieniu okoliczności sprawy i przedstawieniu dowodów, na te okoliczności. Chociaż uprawdopodobnienie to łagodniejszy wymóg niż udowodnienie, warto zadbać o jak najlepsze udokumentowanie znanych stronie okoliczności.
Interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia istnieje wtedy, gdy brak zabezpieczenia uniemożliwi lub poważnie utrudni wykonanie zapadłego w sprawie orzeczenia lub w inny sposób uniemożliwi lub poważnie utrudni osiągnięcie celu postępowania w sprawie.
Jako przykład może posłużyć sytuacja, w której powód dochodzący roszczenia w oparciu o pisemną umowę uzyskał informację, iż pozwany mając wiele długów zaczyna wyzbywać się swojego majątku, żeby zapobiec późniejszej egzekucji i powód dysponuje dowodami dla potwierdzenia tego faktu. W tych okolicznościach powód z dużą szansą powodzenia może ubiegać się o udzielenie zabezpieczenia np. poprzez zakaz zbycia określonych ruchomości i nieruchomości należących do dłużnika.
Zabezpieczenie w sprawach między przedsiębiorcami
W sprawach między przedsiębiorcami ustawodawca wprowadził dodatkowe ułatwienie dla uzyskania zabezpieczenia.
Interes powoda uważa się za uprawdopodobniony jeśli łącznie powód:
- dochodzi należności zapłaty z tytułu transakcji handlowej w rozumieniu ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych
- wartość tej transakcji nie przekracza 75.000,00 zł
- dochodzona należność nie została uregulowana i od dnia upływu terminu jej płatności upłynęły co najmniej trzy miesiące
Jak uzyskać zabezpieczenie?
Zabezpieczenie udzielane jest przez sąd co do zasady na wniosek strony. Można go złożyć przed wszczęciem postępowania lub w trakcie już toczącego się postępowania. W tym pierwszym przypadku sądem właściwym będzie sąd, który byłby właściwy do rozpoznania sprawy w pierwszej instancji.
We wniosku o udzielenie zabezpieczenia należy wskazać żądany sposób udzielenia zabezpieczenia. Jeśli żądamy zabezpieczenia roszczenia pieniężnego należy wskazać także sumę zabezpieczenia.
Opłata od wniosku o udzielenie zabezpieczenia wynosi:
- w wysokości czwartej części opłaty należnej od pozwu – wraz z wnioskiem o udzielenie zabezpieczenia roszczenia pieniężnego złożonego przed wszczęciem postępowania
- 100,00 zł – po wszczęciu postępowania
Jeżeli wniosek składany jest razem z pozwem powód jest zwolniony z dodatkowej opłaty za zabezpieczenie, wystarczy że uiści wskazaną w przepisach opłatę od pozwu.
Sąd powinien rozpoznać wniosek o udzielenie zabezpieczenia niezwłocznie, nie później niż w terminie 7 dni. W praktyce, czas ten jest dłuższy, jednak sądy nadal traktują tego rodzaju sprawy priorytetowo.
Warto pamiętać, że nakaz zapłaty wydany w postępowaniu nakazowym stanowi samodzielny tytuł zabezpieczenia. O tym jak uzyskać nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym dowiedzą się Państwo z tego wpisu.
Potrzebują Państwo pomocy w dochodzeniu roszczeń? Nasza Kancelaria reprezentuje klientów w postępowaniach sądowych. Zachęcamy do kontaktu pod adresem kancelaria@kancelariafrey.pl