Zgodnie z ustawą z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych, stronami postępowania przed Krajową Izbą Odwoławczą są co do zasady zamawiający i wykonawca, który wniósł odwołanie. Pozostali wykonawcy mogą jednak wziąć udział w postępowaniu, jeśli wykażą swój interes prawny. W naszym wpisie wyjaśniamy, jak zgłosić przystąpienie do postępowania odwoławczego przed KIO krok po kroku.
- Wykonawcy, którzy zdecydują się na przystąpienie do postępowania odwoławczego, stają się uczestnikami postępowania odwoławczego, jeżeli mają w tym interes prawny
- Skuteczne przystąpienie do postępowania odwoławczego przed KIO wymaga przesłania odpisu tego oświadczenia do zamawiającego i odwołującego, a następnie wniesienia go do Izby
- Przystąpienie do postępowania odwoławczego przed KIO umożliwia wykonawcy bronienie swoich interesów na rozprawie przed Krajową Izbą Odwoławczą
Interes prawny a przystąpienie do postępowania odwoławczego przed KIO
Zgodnie z art. 525 p.z.p. wykonawca może zgłosić przystąpienie do postępowania odwoławczego w terminie 3 dni od dnia otrzymania kopii odwołania, wskazując stronę, do której przystępuje i interes w uzyskaniu rozstrzygnięcia na korzyść strony, do której przystępuje.
Wykonawcy, którzy zabiegają o przystąpienie do postępowania odwoławczego, stają się uczestnikami postępowania odwoławczego, jeżeli mają interes w tym, aby odwołanie zostało rozstrzygnięte na korzyść jednej ze stron. Najczęściej o przystąpienie do odwołania przed KIO będą się starać ci wykonawcy, których oferta została uznana za najkorzystniejszą i z tego powodu będą przystępować do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego. To właśnie fakt wygrania przez nich przetargu będzie jednocześnie stanowił ich interes prawny.
Należy pamiętać o tym, że czynności uczestnika postępowania odwoławczego nie mogą pozostawać w sprzeczności z czynnościami i oświadczeniami strony, do której przystąpił, z wyjątkiem w sytuacji zgłoszenia sprzeciwu, w przypadku gdy zamawiający uwzględni wniesione odwołanie.
Przystąpienie do postępowania odwoławczego przed KIO krok po kroku
Aby skutecznie wnieść oświadczenie o przystąpieniu należy kolejno:
1. Wysłać na adresy e-mail zamawiającego i odwołującego skan podpisanego przystąpienia wraz z załącznikami (wydrukami KRS, pełnomocnictwem lub innymi dokumentami wykazującymi umocowanie podpisującego oświadczenie), a kopie przystąpienia nadać pocztą tradycyjną.
Wystarczające będzie przesłanie maila o poniższej treści:
Szanowni Państwo,
działając w imieniu wykonawcy [oznaczenie wykonawcy], na podstawie art. 525 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych przesyłam kopię oświadczenia o przystąpieniu do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego skierowanego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej, w związku z odwołaniem wniesionym w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego pod nazwą: [nazwa i numer zamówienia].
Oświadczenie o przystąpieniu wraz z załącznikami liczy [liczba] stron. Proszę o potwierdzenie otrzymania niniejszej wiadomości elektronicznej wraz z załącznikiem.
Jednocześnie informuję, że przedmiotowe oświadczenie zostanie dzisiaj również wysłane do Państwa w formie papierowej za pośrednictwem poczty.
2. Ww. maile należy wydrukować, a osoba podpisująca oświadczenie, powinna poświadczyć je za zgodność z oryginałem.
3. Następnie należy wnieść przystąpienie do Prezesa KIO. Należy to zrobić za pośrednictwem skrzynki ePUAP, przy użyciu profilu zaufanego. Do przystąpienia konieczne jest załączenie potwierdzeń nadania oświadczenia o przystąpieniu do zamawiającego i odwołującego (a więc załączenie skanów maili i potwierdzeń nadania przesyłką poleconą).
Przystąpienie do postępowania odwoławczego przed KIO i co dalej?
Wykonawca, którego przystąpienie do postępowania odwoławczego przed KIO zostało uznane za skuteczne, może uczestniczyć w rozprawie przed Izbą. Warto skorzystać z tego uprawnienia, z uwagi na fakt, że zamawiający ma prawo do uwzględnienia odwołania. Jeśli zamawiający uwzględni odwołanie, to zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia. W efekcie powtórzenia czynności wykonawca może zatem stracić zamówienie.
Co istotne, zamawiający nie ma obowiązku przekazania wykonawcy swojej odpowiedzi na odwołanie, ani żadnego innego pisma. Wykonawca może zatem nie mieć wiedzy o działaniach zamawiającego. Dlatego wykonawca zainteresowany oddaleniem odwołania powinien bronić swoich interesów na rozprawie przed KIO.
Potrzebują Państwo pomocy przy sporządzeniu przystąpienie do odwołania przed KIO? Nasza Kancelaria reprezentuje zamawiających i wykonawców w postępowaniach przed Krajową Izbą Odwoławczą. Szczegóły w zakładce prawo zamówień publicznych. Zachęcamy także do kontaktu pod adresem: kancelaria@kancelariafrey.pl