Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 14 czerwca 2023 r. odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego, zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego nastąpi w dniu 1 lipca 2023 r. W dzisiejszym wpisie prezentujemy przegląd najistotniejszych zmian dla przedsiębiorców jakie wywoła zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego.
- Od dnia 1 lipca 2023 r. zaczną bieg terminy wstrzymane na czas pandemii na mocy tzw. ustawy covidowej,
- Zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego będzie niosło za sobą wiele skutków dla przedsiębiorców
- Drugą grupą osób, dla których zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego będzie szczególnie doniosłe pozostają cudzoziemcy, chcący nadal legalnie przebywać na terytorium RP
Zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego na terytorium RP
Od dnia 20 marca 2020 r. w związku z pandemią COVID-19 obowiązywał w Polsce stan epidemii, który od dnia 16 marca 2022 r. został zastąpiony przez stan zagrożenia epidemicznego. Jednakże od dnia 1 lipca 2023 r. zaplanowane jest zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego, co spowoduje ponowny bieg terminów wstrzymanych na czas pandemii na mocy ustawy z dnia 2 marca 2020 r. szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (tzw. ustawa covidowa).
Zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego będzie szczególnie doniosłe dla przedsiębiorców zatrudniających pracowników oraz cudzoziemców chcących nadal pozostawać na terytorium RP.
Poniżej prezentujemy przegląd najistotniejszych dla tych podmiotów skutków, jakie wywoła zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego.
Obowiązek przeprowadzenia okresowych szkoleń z zakresu BHP – do dnia 30 sierpnia
2023 r.
Jak wynika z art. 12e ustawy covidowej, w przypadku gdy termin przeprowadzenia szkolenia okresowego w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy lub bezpieczeństwa i higieny służby przypada w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii lub w okresie 30 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego, w przypadku gdy nie zostanie ogłoszony stan epidemii, albo stanu epidemii – termin ten wydłuża się do 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego.
Możliwość wypowiadania umów o zakazie konkurencji – do dnia 1 lipca 2023 r.
Zgodnie z art. 15gf ustawy covidowej, w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, strony umowy o zakazie konkurencji obowiązującym po ustaniu: stosunku pracy, umowy agencyjnej, umowy zlecenia, innej umowy o świadczenie usług oraz umowy o dzieło, na rzecz których ustanowiono zakaz działalności konkurencyjnej, mogą ją wypowiedzieć z zachowaniem terminu 7 dni.
Przedłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności – do dnia 30 sierpnia 2023 r.
Na mocy art.15h ustawy covidowej, orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, wydane na czas określony zachowuje ważność do upływu 60 dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.
Przedłużenie terminu składania wniosków o udzielenie cudzoziemcom zezwoleń
pobytowych – do dnia 31 lipca 2023 r.
Zgodnie z art. 15z ustawy covidowej, jeśli termin do złożenia wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy wypada w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, termin ten ulega przedłużeniu do upływu 30 dnia następującego po dniu odwołania tego ze stanów, który obowiązywał jako ostatni.
Przedłużenie legalności pobytu cudzoziemca na terytorium RP – do dnia 31 lipca 2023
r.
Na mocy art. 15z1 ustawy covidowej, pobyt cudzoziemca, który w dniu ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego przebywał na terytorium RP na podstawie wizy uważa się za legalny od dnia następującego po ostatnim dniu legalnego pobytu wynikającego z tych wiz, dokumentów lub ruchu bezwizowego, do upływu 30. dnia następującego po dniu odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, w zależności od tego, który obowiązywał jako ostatni.
Przedłużenie okresu ważności wizy krajowej oraz zezwoleń na pobyt czasowy – do dnia
31 lipca 2023 r.
Jak wynika z art. 15zd ustawy covidowej jeśli ostatni dzień okresu pobytu cudzoziemca na podstawie wizy krajowej przypada w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, okres pobytu na podstawie tej wizy oraz okres ważności tej wizy ulega przedłużeniu z mocy prawa do upływu 30. dnia następującego po dniu odwołania tego ze stanów, który obowiązywał jako ostatni. Analogicznie sprawa wygląda w przypadku zezwoleń na pobyt czasowy.
Przedłużenie okresu ważności zezwoleń na pracę cudzoziemca – do dnia 31 lipca 2023 r.
Zgodnie z art. 15zzq ustawy covidowej, gdy ostatni dzień ważności zezwolenia na pracę przypada w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, okres ważności tego zezwolenia na pracę ulega przedłużeniu z mocy prawa do upływu 30. dnia następującego po dniu odwołania tego ze stanów, który obowiązywał jako ostatni. Przepis ten stosuje się odpowiednio do decyzji o przedłużeniu zezwolenia na pracę lub przedłużeniu zezwolenia na pracę sezonową.
Termin na zgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości – do dnia 31 lipca 2023 r.
Jak wynika z art. 15zzra ustawy covidowej jeśli podstawa do ogłoszenia upadłości dłużnika powstała w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19, a stan niewypłacalności powstał z powodu COVID-19, bieg 30-dniowego terminu do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega przerwaniu. Po tym okresie termin ten biegnie na nowo.
Przedłużenie ważności dokumentów, uprawnień i wpisów związanych z kierowaniem pojazdami – do dnia 31 sierpnia 2023 r.
Zgodnie z art. 15zzzw ustawy covidowej w przypadku gdy ważność m.in. prawa jazdy i uprawnień do kierowania pojazdami, upływa w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ważność tych dokumentów lub uprawnień ulega przedłużeniu do dnia upływu 60 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, w zależności od tego, który z nich zostanie odwołany później.
Potrzebują Państwo pomocy w sprawach związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej? Nasza Kancelaria świadczy stałą obsługę firm. Szczegóły w zakładce prawo gospodarcze. Zachęcamy także do kontaktu pod adresem: kancelaria@kancelariafrey.pl