W obrocie gospodarczym często można trafić na niewypłacalnego kontrahenta. Jednak jeśli egzekucja z majątku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością okaże się bezskuteczna, zgodnie z art. 299 k.s.h., wierzyciel dysponuje specjalnym uprawnieniem do pozwania członków jej zarządu. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy najważniejsze zagadnienia dotyczące pozwu przeciwko członkom zarządu sp. z o.o.
- Podstawę odpowiedzialności członków zarządu za długi spółki z o.o. stanowi art. 299 k.s.h., wprowadzający ich solidarną odpowiedzialność względem wierzycieli
- Członkowie zarządu odpowiadają swoim majątkiem, dopiero wtedy, gdy egzekucja prowadzona przeciwko spółce okaże się bezskuteczna
- W pierwszej kolejności do członków zarządu należy skierować pisemne wezwania do zapłaty, z wyszczególnieniem kwot należnych od dłużnika
Odpowiedzialność członków zarządu za długi spółki sp. z o.o.
Zgodnie z art. 299 k.s.h. członkowie zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością za długi tej spółki odpowiadają solidarnie, jeśli egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna.
Kiedy egzekucja jest bezskuteczna? Najczęściej egzekucję można uznać za bezskuteczną, gdy nie jest możliwe uzyskanie zaspokojenia wierzyciela w toku postępowania egzekucyjnego. W takiej sytuacji komornik wyda postanowienie o umorzeniu postępowania egzekucyjnego. Wierzyciel może dochodzić swojego roszczenia względem członków zarządu także wtedy, gdy egzekucja okaże się częściowo bezskuteczna tj. kiedy zajęty majątek wystarcza jedynie na pokrycie części długu spółki.
Odpowiedzialność z art. 299 k.s.h. ma charakter odszkodowawczy i ponoszą ją osoby będące członkami zarządu spółki w czasie powstania i istnienia zobowiązania. Oznacza to, że spełnienia świadczenia można dochodzić nie tylko od członka zarządu pełniącego tę funkcję w okresie powstania długu, ale także wszystkich późniejszych członków zarządu.
Wezwanie członków zarządu do zapłaty
Chcąc pozwać członków zarządu w pierwszej kolejności należy skierować do nich wezwanie do zapłaty. Aby uniknąć trudności dowodowych na etapie postępowania sądowego, wezwanie powinno zostać sporządzone pisemnie i przesłane pocztą lub kurierem. Zgodnie z art. 19 ust. 5 ustawy o KRS, członkowie zarządu są zobowiązani do składania w KRS aktualnych oświadczeń o ich adresach do doręczeń. To właśnie na ten adres należy przesłać wezwanie.
Członkowie zarządu zobowiązani są do zwrotu wierzycielowi następujących kwot:
- należność główna (dług spółki)
- odsetki od ww. należności
- koszty procesu przeciwko spółce, w tym koszty zastępstwa procesowego przez profesjonalnego pełnomocnika
- koszty nadania klauzuli wykonalności, w tym koszty zastępstwa procesowego przez profesjonalnego pełnomocnika
- koszty egzekucji, w tym koszty koszty zastępstwa procesowego przez profesjonalnego pełnomocnika w postępowaniu egzekucyjnym
W wezwaniu należy zatem wskazać wszystkie powyższe kwoty. Ponadto w wezwaniu należy wyznaczyć termin do spełnienia świadczenia oraz wskazać sposób jego wykonania np. podać numer konta wierzyciela. Do wezwania warto dołączyć kserokopię tytułu wykonawczego oraz kserokopię postanowienia o umorzeniu postępowania.
Bezskuteczny upływ wyznaczonego terminu upoważnia wierzyciela do wystąpienia na drogę sądową.
Pozew przeciwko członkom zarządu
Sądem właściwym do wniesienia pozwu jest sąd właściwy dla siedziby spółki. Pozew należy adresować do wydziału gospodarczego, w związku z czym przy jego sporządzaniu należy pamiętać o specyfice przepisów dotyczących postępowania gospodarczego.
Formułując pozew należy staranie obliczyć i wskazać wartość przedmiotu sporu. Niewyegzekwowane od spółki odsetki za zwłokę lub opóźnienie, dochodzone w ramach odszkodowania na podstawie art. 299 § 1 k.s.h. powinny bowiem być zsumowane i wyrażone kwotowo. W pozwie oprócz należności wymienionych powyżej można także dochodzić odsetek od kosztów sądowych, kosztów postępowania klauzulowego i kosztów postępowania egzekucyjnego.
Przeczytaj także:
Odpowiedzialność członka zarządu sp. z o.o.
Odpowiedzialność członków zarządu spółki akcyjnej za długi spółki
Wniosek o upadłość a art. 299 k.s.h.
Poszukują Państwo pomocy w sprawach związanych z prowadzeniem spółki z o.o.? Nasza Kancelaria udziela porad prawnych i konsultacji dotyczących spółek handlowych. Zachęcamy do kontaktu pod adresem: kancelaria@kancelariafrey.pl