Nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym, to korzystne dla wierzyciela orzeczenie w postępowaniu cywilnym. Poniżej wyjaśniamy co zrobić, żeby uzyskać nakaz zapłaty i jakie są jego zalety.
- Nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym jest wydawany na wniosek powoda na posiedzeniu niejawnym
- Ten rodzaj nakazu stanowi tytuł zabezpieczenia, wykonalny bez nadawania mu klauzuli wykonalności
- Pozwanemu przysługuje prawo do wniesienia zarzutów od nakazu zapłaty, za uiszczeniem ¾ opłaty należnej od pozwu
Zalety nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym
Przede wszystkim nakaz zapłaty wydany w postępowaniu nakazowym stanowi tytuł zabezpieczenia. Możliwe jest więc skierowanie sprawy do komornika, celem dokonania przez niego zabezpieczenia na majątku pozwanego, jeszcze przed prawomocnym zakończeniem postępowania. Taki nakaz nie wymaga nadawania mu klauzuli wykonalności. W takiej sytuacji komornika dokona zajęcia majątku dłużnika, jednak nie przekaże zajętych kwot wierzycielowi do czasu zakończenia postępowania. Komornik może zająć m.in. wierzytelności na rachunku bankowym, wynagrodzenie za pracę, czy wierzytelność z tytułu zwrotu podatku.
Drugą niewątpliwą zaletą są koszty wydania nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym. W postępowaniu nakazowym powód uiszcza tylko ¼ opłaty należnej od pozwu. Pozostałą część będzie zobowiązany uiścić pozwany w przypadku wniesienia zarzutów od nakazu zapłaty.
Sąd wydaje nakaz zapłaty na posiedzeniu niejawnym, bez przeprowadzenia rozprawy. Co istotne, pozwany w takim postępowaniu nie może wystąpić z powództwem wzajemnym.
Kiedy sąd wydaje nakaz zapłaty?
Nakaz zapłaty jest wydawany wyłącznie na wniosek powoda zawarty w pozwie.
Sąd wydaje nakaz zapłaty, jeżeli:
1. powód dochodzi roszczenia pieniężnego,
2. powód dochodzi świadczenia innych rzeczy zamiennych, tj. rzeczy oznaczonych co do gatunku,
3. przepis szczególny tak stanowi (obecnie nie ma takiego przepisu).
Sąd wydaje nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym po wystąpieniu jednej z poniższych okoliczności:
1. jeżeli fakty uzasadniające dochodzone roszczenie są udowodnione dołączonym do pozwu:
- dokumentem urzędowym lub
- zaakceptowanym przez dłużnika rachunkiem lub
- wezwaniem dłużnika do zapłaty i pisemnym oświadczeniem dłużnika o uznaniu długu.
2. przeciwko zobowiązanemu z weksla lub czeku należycie wypełnionego, których prawdziwość i treść nie nasuwają wątpliwości, a jeśli dłużnikiem jest konsument, niezbędne jest także przedstawienie wraz z pozwem:
- umowy, z której wynika roszczenie zabezpieczone wekslem,
- deklaracji wekslowej i załączników,
- a w treści takiego pozwu zamieszcza się oświadczenie o tym, czy roszczenie dochodzone pozwem powstało w związku z umową zawartą z konsumentem.
3. jeżeli powód dochodzi należności zapłaty świadczenia pieniężnego ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych, odsetek w transakcjach handlowych lub rekompensaty, o których mowa w tej ustawie, na podstawie dołączonej do pozwu:
- umowy,
- dowodu spełnienia wzajemnego świadczenia niepieniężnego,
- dowodu doręczenia dłużnikowi faktury lub rachunku.
Zaskarżenie nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym
W nakazie zapłaty sąd nakazuje pozwanemu, aby w terminie oznaczonym w nakazie zaspokoił roszczenie w całości wraz z kosztami albo wniósł zarzuty od nakazu zapłaty w wyznaczonym terminie. Najczęściej termin ten wynosi dwa tygodnie od dnia doręczenia nakazu zapłaty.
Jeśli pozwany nie wniesie zarzutów od nakazu zapłaty, orzeczenie to staje się prawomocne i po nadaniu mu klauzuli wykonalności może stanowić podstawę wniosku egzekucyjnego.
Wniesienie zarzutów od nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym nie powoduje utraty mocy tego nakazu. Jeżeli pozwany zaskarży nakaz zapłaty, sąd rozpozna sprawę w zwykłym trybie: w szczególności przeprowadzi postępowanie dowodowe i wyznaczy termin rozprawy.
Potrzebują Państwo pomocy w dochodzeniu roszczeń? Nasza Kancelaria reprezentuje klientów przed sądem w sprawach cywilnych i gospodarczych. Zachęcamy do kontaktu pod adresem: kancelaria@kancelariafrey.pl