Skuteczne wniesienie skargi inicjuje postępowanie przed Trybunałem. Składa się ono z kilku etapów.
Informacje ogólne o postępowaniu przed ETPC
Postępowanie przed Trybunałem ma co do zasady charakter pisemny. Jedynie w wyjątkowych sytuacjach zarządzana jest rozprawa. Postępowanie toczy się w jednym z oficjalnych języków ETPC: francuskim lub angielskim. O ile skargę wnioskodawca może wnieść samodzielnie, o tyle na etapie postępowania przed Trybunałem musi on być zastępowany przez profesjonalnego pełnomocnika: radcę prawnego lub adwokata.
Wymiana pism procesowych
Po uznaniu, że skarga spełnia wymogi formalne Trybunał zarządza wymianę pism procesowych pomiędzy rządem kraju, który w ocenie skarżącego dopuścił się naruszenia a skarżącym. Ten etap postępowania ma już miejsce wyłącznie w jednym z języków urzędowych ETPC. W pierwszej kolejności rząd przedstawia swoje stanowisko do wniesionej skargi. Następnie skarżącemu przysługuje prawo do odniesienia się do uwag rządu i zgłoszenia uzasadnionych roszczeń dotyczących poniesionej szkody lub krzywdy. Na koniec rząd otrzymuje możliwość złożenia dalszych uwag.
Wszelkie pisma należy składać wyłącznie na pisemne polecenie Trybunału i w terminach wyznaczonych przez ten organ.
Na każdym etapie postępowania w charakterze interwenienta mogą zgłosić swój udział w sprawie organy krajowe lub inne organizacje zainteresowane rozstrzygnięciem dotyczącym skargi. O dopuszczeniu danego podmiotu do udziału w sprawie decyduje Trybunał, wyznaczając przy tym termin do wniesienia pisemnego stanowiska.
Rozstrzygnięcie Trybunału
W pierwszej kolejności ETPC rozstrzyga kwestię dopuszczalności skargi. Jeżeli uzna skargę za niedopuszczalną wydaje odpowiednie postanowienie, kończące postępowanie w sprawie.
Jeśli natomiast skarga jest dopuszczalna Trybunał wydaje merytoryczne orzeczenie, w którym ocenia, czy doszło do naruszenia postanowień Konwencji. Jeżeli stwierdzi naruszenie przepisów Konwencji Trybunał dodatkowo rozstrzyga o kwocie słusznego zadośćuczynienia należnego skarżącemu, obowiązku naprawienia szkody oraz innych konsekwencjach w stosunku do danego państwa.
Zaskarżanie orzeczeń Trybunału
Od orzeczenia Trybunału przysługuje środek odwoławczy w postaci wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy. Wniosek ten jest rozpatrywany przez Wielką Izbę Trybunału. Należy go złożyć w ciągu 3 miesięcy od wydania orzeczenia przez Trybunał. Od orzeczenia Wielkiej Izby nie przysługuje dalszy środek zaskarżenia.
Wykonalność orzeczeń ETPC
Orzeczenia są wykonywane jeśli od wyroku nie został w terminie wniesiony wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy lub gdy Wielka Izba wydała ostateczny wyrok stwierdzający naruszenie Konwencji.
Zastanawiali się Państwo nad złożeniem skargi w ETPC? Nasza kancelaria reprezentuje klientów przed Trybunałem w Strasburgu. Zachęcamy do kontaktu pod adresem: kancelaria@kancelariafrey.pl