Przedsiębiorca chcący prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą powinien ją zarejestrować w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. W dzisiejszym wpisie wyjaśniamy, jakie skutki wywołuje rejestracja firmy w CEIDG.
- Rejestracja firmy w CEIDG odbywa się za pośrednictwem dedykowanego systemu elektronicznego, a przedsiębiorca może prowadzić działalność już w dniu złożenia wniosku
- Jednocześnie z rejestracją w CEIDG, przedsiębiorca dokonuje zgłoszenia do ZUS oraz właściwego urzędu skarbowego
- Rejestracja firmy nie oznacza jednak końca obowiązków przedsiębiorcy, niekiedy bowiem konieczne będzie dopełnienie dalszych formalności, zwłaszcza wobec urzędu skarbowego
Rejestracja firmy a właściwa forma prawna
Jeszcze przed rozpoczęciem działalności przedsiębiorca powinien ocenić, czy jednoosobowa działalność gospodarcza rzeczywiście będzie najlepszą formą prawną dla planowanej przez niego działalności. Może się bowiem okazać, że z różnych przyczyn (np. podatkowych, czy ze względu na skalę planowanego biznesu), korzystniejsze będzie prowadzenie działalności w formie spółki prawa handlowego lub spółki cywilnej.
Warto także pamiętać, że w przypadku gdy planowanie przychody są niewielkie, można skorzystać z tzw. działalności nierejestrowanej, która jest swego rodzaju możliwością przetestowania prowadzenia biznesu dla osób, które dopiero planują rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej.
Co istotne, rejestracja firmy nie jest wymagana, jeśli działalność będzie polegać na:
- działalności agroturystycznej rolników
- produkcji wina przez rolników
- rolniczym handlu detalicznym
Przeczytaj także:
Spółka komandytowa – najważniejsze cechy
Najważniejsze cechy spółki akcyjnej
Rejestracja firmy w CEIDG
Rejestracji jednoosobowej działalności gospodarczej należy dokonać za pośrednictwem systemu CEIDG, przy użyciu elektronicznego formularza CEIDG-1.
We wniosku przedsiębiorca będzie zobowiązany do podania następujących danych:
- nazwa firmy (firma to imię i nazwisko przedsiębiorcy oraz dowolne dodatkowe oznaczenie np. Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe Jan Nowak)
- określenie przedmiotu działalności, poprzez podanie stosownych kodów PKD,
- siedziba oraz dodatkowe miejsca prowadzenia działalności, ewentualnie także adres do doręczeń,
- data rozpoczęcia działalności
- opcjonalnie wskazanie pełnomocnika oraz zarządcy sukcesyjnego.
W systemie CEIDG wraz ze złożeniem wniosku rejestrację przedsiębiorca jednocześnie składa:
- wniosek o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej, co skutkuje nadaniem numeru REGON,
- zgłoszenie identyfikacyjne osoby prowadzącej działalność gospodarczą do właściwego urzędu skarbowego,
- zgłoszenie płatnika składek ubezpieczeń społecznych w ZUS.
Udana rejestracja firmy oznacza, że przedsiębiorca może podjąć działalność już w dniu złożenia wniosku o wpis. Identyfikatorem przedsiębiorcy wpisanego do CEIDG jest numer NIP.
Rejestracja firmy i co dalej?
Przedsiębiorca, który dokonał skutecznego zgłoszenia do CEIDG powinien następnie dopełnić formalności względem właściwego urzędu skarbowego. Czynności tej można dokonać jednocześnie z wnioskiem o wpis lub osobnym wnioskiem.
Przede wszystkim konieczne jest wybranie właściwej formy opodatkowania, tj. dokonanie wyboru między ryczałtem, podatkiem liniowym lub opodatkowaniem na zasadach ogólnych. To jaka forma opodatkowania będzie właściwa dla przedsiębiorcy zależy od wielu czynników, m.in. od prognozowanych przychodów i kosztów. Kwestię tę warto skonsultować z doradcą podatkowym lub księgowym.
Dodatkowo, jeśli dotyczy to danego przedsiębiorcy powinien on zarejestrować się jako płatnik VAT lub także jako płatnik VAT europejski. Podatek VAT jest niezwiązany z podatkiem dochodowym i od tego na jakich zasadach przedsiębiorca rozlicza PIT. Niektórzy przedsiębiorcy mogą skorzystać z podmiotowego zwolnienia z VAT.
Chociaż przepisy nie nakładają na przedsiębiorcę obowiązku posiadania odrębnego rachunku firmowego, to konieczne jest posiadanie jakiegokolwiek rachunku bankowego, którego właścicielem będzie tylko ten przedsiębiorca.
Wynika to z faktu, że przedsiębiorcy nie mogą dokonywać transakcji gotówkowych jeżeli:
- stroną transakcji jest inny przedsiębiorca,
- jednorazowa wartość transakcji przekracza równowartość 15 tys. zł, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności.
Rachunek bankowy służący do rozliczeń firmowych przedsiębiorca powinien zgłosić do Białej Listy Podatników VAT.
Niezależnie od obowiązków fiskalnych, przedsiębiorca może być zobowiązany do rejestracji w Bazie Danych o odpadach i rejestrze KOBIZE.
Jeśli działalność wiąże się z przetwarzaniem danych osobowych, a tak będzie w prawie każdym przypadku, konieczne będzie zadbanie także o odpowiednie zabezpieczenie danych w firmie i dokumentację związaną z RODO.
Potrzebują Państwo pomocy w sprawach związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej? Nasza Kancelaria świadczy stałą obsługę spółek i przedsiębiorców. Szczegóły w zakładce prawo gospodarcze. Zachęcamy także do kontaktu pod adresem: kancelaria@kancelariafrey.pl