Pozywając członka zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością za zobowiązania tej spółki należy mieć na względzie szczególny bieg przedawnienia tego roszczenia. W dzisiejszym wpisie wyjaśniamy kiedy przedawnia się roszczenie przeciwko członkom zarządu sp. z o.o. i od kiedy liczyć początek biegu tego terminu.
- Roszczenia przeciwko członkom zarządu oparte o art. 299 k.s.h., mają charakter odszkodowawczy, w związku z czym przedawniają się po trzech latach
- Chociaż w doktrynie pojawiają się także inne poglądy, to powyższy ma charakter przeważający w praktyce sądów
- Początek biegu terminu przedawnienia zaczyna się w dniu zyskania przez wierzyciela świadomości, że wyegzekwowanie długu od spółki jest niemożliwe
Charakter roszczenia przeciwko członkom zarządu
W doktrynie prawniczej występują spory co do tego, ile wynosi okres przedawnienia roszczenia z art. 299 Kodeksu spółek handlowych.
Można spotkać się z następującymi poglądami:
- okres 3-letni wynikający z art. 442 (1) Kodeksu cywilnego
- okres 6-letni, wynikający z art. 118 lub 125 Kodeksu cywilnego
- termin tożsamy z terminem przedawnienia zobowiązania spółki z o.o.
Jednakże w uchwale siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z dnia 7 listopada 2008 r. w sprawie III CZP 72/08, wskazano, że do roszczeń wierzycieli spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przeciwko członkom jej zarządu mają zastosowanie przepisy o przedawnieniu roszczeń o naprawienie szkody wyrządzonej czynem niedozwolonym, a zatem okres 3-letni. Chociaż nie wszyscy przedstawiciele doktryny akceptują ten pogląd, to w praktyce sądowej spotyka się go najczęściej.
Rozpoczęcie biegu przedawnienia
Większy problem praktyczny stanowi kwestia rozpoczęcia biegu wskazanego terminu. Ani w doktrynie ani w orzecznictwie nie ma bowiem jednolitego poglądu na tę kwestię.
W wyroku z dnia 31 stycznia 2007 r., w sprawie II CSK 417/06, Sąd Najwyższy uznał, że przedawnienie roszczeń wobec członków zarządu spółki z o.o. rozpoczyna bieg od momentu uzyskania przez wierzyciela świadomości, że wyegzekwowanie długu od spółki jest niemożliwe.
W praktyce najczęściej będzie to moment zawiadomienia przez komornika o bezskuteczności egzekucji przeciwko spółce. Nie zawsze zatem będzie to równoznaczne z momentem zakończenia egzekucji, ponieważ wielokrotnie wierzyciel już wcześniej będzie miał świadomość, że egzekucja nie zakończy się pomyślnie.
Jak bowiem wskazał Sąd Apelacyjny w Warszawie w wyroku z dnia 15 czerwca 2012 r., w sprawie I ACa 1098/11 świadomość bezskuteczności egzekucji przeciwko spółce nie musi wynikać jedynie z doręczenia postanowienia komornika o umorzeniu postępowania egzekucyjnego i może ona wynikać z każdego innego dowodu wskazującego na to, że spółka nie ma majątku pozwalającego na zaspokojenie zobowiązania.
Wniesienie pozwu opartego o art. 299 k.s.h. powinno zatem zostać poprzedzone staranną analizą daty wymagalności roszczenia.
Potrzebują Państwo pomocy w sprawach związanych z dochodzeniem roszczeń od członków zarządu sp. z o.o.? Nasza Kancelaria reprezentuje klientów w sporach sądowych przeciwko członkom zarządu. Szczegóły w zakładce: prawo handlowe. Zachęcamy także do kontaktu pod adresem: kancelaria@kancelariafrey.pl