Jak wynika z uzasadnienia projektu najnowszej nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego przygotowanym przez resort sprawiedliwości, wprowadzone zmiany mają na celu w szczególności przyspieszenie postępowań sądowych oraz ułatwienie stronom i pełnomocnikom kontaktu z sądem. Czy nowelizacja k.p.c. w 2023 r. spełni swoje zadanie? O tym przekonamy się dopiero za jakiś czas, a póki co poniżej prezentujemy pierwszą część przeglądu najważniejszych nowości, które wprowadza wspomniana nowelizacja.
- Nowelizacja k.p.c. w 2023 r. wprowadza nowe zasady organizacji przebiegu postępowań cywilnych m.in. w zakresie kierowania spraw na rozprawę
- Zmiany w Kodeksie postępowania cywilnego powołują również nowy typ pełnomocnictwa: pełnomocnictwa do doręczeń
- Ponadto obecnie przewidziane jest uzasadnianie orzeczeń wydanych na posiedzeniach niejawnych z urzędu, bez konieczności wnioskowania o to przez strony
Zmiana właściwości sądu okręgowego
Pierwszą istotną zmianą, którą wprowadza nowelizacja k.p.c. w 2023 r. jest wysokość wartości przedmiotu sporu, która przesądza o tym, że do rozpoznania sprawy właściwy staje się sąd okręgowy, a nie rejonowy. Zgodnie ze znowelizowanym art. 17 k.p.c. dotychczasowy próg 75.000,00 złotych został podniesiony do kwoty 100.000,00 złotych. Nowelizacja nie spowoduje jednak przekazania spraw już wszczętych do sądów okręgowych. Wskazany próg w.p.s. dotyczy spraw wszczynanych po wejściu nowelizacji w życie.
Pełnomocnictwo do doręczeń
Dotychczasowy katalog pełnomocnictw został poszerzony o pełnomocnictwo do doręczeń, które nie jest niczym innym, jak szczególnym rodzajem pełnomocnictwa do niektórych tylko czynności procesowych. Takie pełnomocnictwo uprawnia pełnomocnika do odbierania korespondencji sądowej ze skutkiem takim, jakie wywoływałoby doręczenie przesyłki samej stronie postępowanie. Nowelizacja k.p.c. w 2023 r. sprawie, że przedmiotowym pełnomocnikiem może zostać obecnie ustanowiona każda osoba fizyczna, a nie jak dotąd, jedynie profesjonalny pełnomocnik, w osobie radcy prawnego, adwokata, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego.
Nowelizacja k.p.c. w 2023 r. a wymagania dotyczące pism procesowych sporządzanych przez profesjonalnych pełnomocników
Od dnia wejścia w życie nowelizacji, wszelkie pisma procesowe nadawane do sądu przez profesjonalnych pełnomocników (radców prawnych, adwokatów, doradców podatkowych lub rzeczników patentowych) powinny mieć wyraźnie wyodrębnione oświadczenia, twierdzenia oraz wnioski dowodowe. Dbanie o taki układ pism procesowych jest o tyle istotne, że wnioski dowodowe przywołane wyłącznie w uzasadnieniu pisma będą uznawane przez sądy za bezskuteczne, a tak zawnioskowane dowody nie w ogóle będą przeprowadzane.
Przepis ten ma niewątpliwie na celu nadanie pismom sporządzanym przez profesjonalnych pełnomocników większej przejrzystości, za czym szło będzie usprawnienie toku całego postępowania.
Zmianie ulegnie również obowiązek doręczeń między profesjonalnymi pełnomocnikami w toku rozprawy. Nowelizacja k.p.c. w 2023 r. sprawie, że nie muszą one być już dokonywane jedynie za pomocą przesyłki poleconej, wystarczające będzie nadanie pisma u operatora pocztowego jakąkolwiek przesyłką, w tym paczką.
Zmiany dotyczące kierowania spraw na rozprawę
Po nowelizacji k.p.c. w 2023 r., aby sprawa została rozpoznana z zachowaniem pełnej jawności, nie tylko wewnętrznej, ale również zewnętrznej, wymagane jest by w pierwszym piśmie procesowym kierowanym przez stronę do sądu zawrzeć stosowny wniosek o skierowanie sprawy na rozprawę oraz o wysłuchanie strony na rozprawie. Taki wniosek wykluczy możliwość rozpoznania sprawy na posiedzeniu niejawnym. Omawiany obowiązek dotyczy zarówno stron reprezentowanych przez profesjonalnego pełnomocnika, jak i działających samodzielnie.
Nie dotyczy to jednak spraw, które będą rozpatrywane w postępowaniu uproszczonym, tj. gdzie wartość przedmiotu sporu nie przekracza kwoty 4.000,00 złotych. W takiej sytuacji niezależnie od składanych przez stronę wniosków sprawa zostanie rozpatrzona na posiedzeniu.
Nowe zasady uzasadnienia niektórych orzeczeń
Nowością jest również uzasadnianie z urzędu wyroków wydanych na posiedzeniu niejawnym. Na wzór postępowania sądowo-administracyjnego strona będzie w takiej sytuacji zwolniona ze składania wniosku o sporządzenie uzasadnienia i uiszczania opłaty w kwocie 100,00 zł.
Zapraszamy także do lektury drugiej części wpisu omawiającego zmiany, jakie wprowadza nowelizacja k.p.c w 2023 r.: Nowelizacja k.p.c. w 2023 r. Zmiany dla konsumentów
Potrzebują Państwo pomocy w sprawach sądowych? Nasza Kancelaria reprezentuje klientów przed sądami i na etapie przed sądowym. Szczegóły w zakładce prawo cywilne. Zachęcamy także do kontaktu pod adresem: kancelaria@kancelariafrey.pl