Zarząd spółki z o.o. odgrywa kluczową rolę w jej funkcjonowaniu. Czasami jednak członkowie zarządu mogą nie być zainteresowani dalszym pełnieniem swojej funkcji. W dzisiejszym wpisie wyjaśniamy, kiedy rezygnacja członka zarządu sp. z o.o. jest skuteczna i jakie wymogi formalne musi spełniać.
- Rezygnacja członka zarządu jest możliwa w każdym czasie i nie wymaga uzasadnienia tej decyzji
- Adresatem oświadczenia o rezygnacji będzie spółka, a samo oświadczenie, w przypadku zarządu wieloosobowego, można złożyć wobec innego członka zarządu lub prokurenta
- W przypadku, gdy rezygnację składa ostatni członek zarządu, powinien on jednocześnie zwołać nadzwyczajne zgromadzenie wspólników
Rezygnacja członka zarządu – podstawy prawne
Zgodnie z art. 202 § 1-4 Kodeksu spółek handlowych (dalej jako „k.s.h.”) mandat członka zarządu wygasa, gdy wystąpi któraś z poniższej wymienionych przyczyn:
- odbycie zgromadzenia wspólników zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za ostatni pełny rok obrotowy pełnienia funkcji członka zarządu (chyba że umowa spółki stanowi inaczej),
- śmierć członka zarządu,
- rezygnacja członka zarządu,
- odwołanie członka zarządu.
Kodeks spółek handlowych nie przewiduje możliwości całkowitego wyłączenia złożenia oświadczenia w przedmiocie odejścia ze stanowiska, rezygnacja członka zarządu jest więc możliwa w każdym momencie. Członek zarządu nie ma obowiązku uzasadniania swojej decyzji. Ważne jest jednak, aby rezygnacja została dokonana w sposób formalny i zgodny z przepisami prawa.
Skuteczna rezygnacja członka zarządu
Rezygnacja członka zarządu powinna być sporządzona w formie pisemnej. Adresatem takiego oświadczenia zawsze będzie spółka, a nie inni członkowie zarządu, czy wspólnicy. Oświadczenie o rezygnacji jest czynnością jednostronną, nie wymaga zatem zgody spółki. W przypadku zarządu wieloosobowego oświadczenie o rezygnacji należy złożyć innemu członkowi zarządu lub prokurentowi. Rezygnacja członka zarządu jest skuteczna z dniem dojścia oświadczenia do spółki lub z dniem wskazanym w oświadczeniu.
Przed złożeniem oświadczenia warto także szczegółowo przeanalizować umowę spółki. Chociaż prawo do złożenia oświadczenia o rezygnacji nie może zostać wyłączone, to umowa może przewidywać pewne ograniczenia np. zawierać obowiązek złożenia oświadczenia z kilkumiesięcznym wypowiedzeniem.
Rezygnacja ostatniego członka zarządu
Sytuacja będzie wyglądać inaczej, w przypadku gdy rezygnację chce złożyć ostatni członek zarządu. Tę kwestię reguluje art. 202 § 6 k.s.h. Zgodnie z tym przepisem jeżeli w wyniku rezygnacji członka zarządu żaden mandat w zarządzie nie byłby obsadzony, członek zarządu składa rezygnację wspólnikom, zwołując jednocześnie nadzwyczajne zgromadzenie wspólników, chyba że umowa spółki stanowi inaczej. Zaproszenie na zgromadzenie wspólników zawiera także oświadczenie o rezygnacji członka zarządu. Rezygnacja członka zarządu jest skuteczna z dniem następującym po dniu, na który zwołano zgromadzenie wspólników. Oznacza to, że z perspektywy skuteczności oświadczenia, nie jest istotne czy zgromadzenie rzeczywiście się odbędzie, ani czy wspólnicy wybiorą nowy zarząd.
Regulacja ta została dodana do Kodeksu spółek handlowych w 2019 r. i nadal w praktyce często bywa pomijana przez członków zarządu. Zachowanie tego trybu jest jednak bardzo istotne, ponieważ wadliwe oświadczenie będzie nieskuteczne, a więc członek zarządu nadal będzie musiał pełnić swoją funkcję. Oznacza to m.in., że wciąż będzie ponosił odpowiedzialność za zobowiązania spółki, nawet jeśli sam nie przyczynił się do ich powstania.
Zgłoszenie rezygnacji członka zarządu do KRS
W terminie 7 dni od rezygnacji członka zarządu spółka powinna zgłosić do właściwego sądu rejestrowego zmianę w składzie osobowym zarządu. Należy przy tym pamiętać, że wykreślenie danej osoby z KRS ma charakter jedynie deklaratoryjny, a rezygnacja członka zarządu jest skuteczna w terminach omówionych powyżej.
W praktyce jednak bardzo często dochodzi do sytuacji, w których spółki nie wnioskują o wykreślenie członka zarządu z KRS. Dla osób niepełniących już funkcji w zarządzie rodzi to często problemy: pozostają oni nadal widoczni w rejestrze i bardzo często nadal kierowane będą do nich pisma urzędowe, a nawet (nieprawidłowo) pozwy za zobowiązania spółki.
Jeżeli spółka nie zgłasza zmiany do KRS sąd rejestrowy może wszcząć postępowanie przymuszające i wezwać zarząd do złożenia stosownego wniosku pod rygorem nałożenia grzywny. Warto przy tym pamiętać, że były członek zarządu nie może sam zawnioskować o swoje wykreślenie, ponieważ nie jest już uprawniony do reprezentowania spółki, a ponadto zgodnie z przepisami nie jest odrębną stroną takiego postępowania. Może natomiast kierować od sądu rejestrowego inne pisma.
Poszukują Państwo pomocy w sprawach dotyczących funkcjonowania spółek z o.o.? Nasza Kancelaria świadczy stałą i doraźną obsługę prawną spółek. Szczegóły w zakładce: prawo handlowe. Zachęcamy także do kontaktu pod adresem: kancelaria@kancelariafrey.pl