Referendarze sądowi mają kompetencje do dokonywania niektórych czynności w postępowaniu cywilnym m.in. do wydawania niektórych postanowień. W związku z tym stronie przysługuje prawo do wniesienia środka odwoławczego – skargi na orzeczenie referendarza sądowego.
- Skarga na orzeczenie referendarza przysługuje tylko w tych przypadkach, w których na analogiczne orzeczenie sądu przysługiwałoby zażalenie
- Strona może zaskarżyć orzeczenie referendarza tylko wtedy, gdy wystąpiła wcześniej o jego uzasadnienie, uiszczając przy tym opłatę sądową w wysokości 100,00 zł
- Wniesienie skargi powoduje utratę mocy orzeczenia wydanego przez referendarza sądowego
Kiedy przysługuje skarga na orzeczenie referendarza?
Zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania cywilnego referendarze sądowi mają możliwość wydawania wybranych postanowień i zarządzeń. Referendarze są uprawnieni m.in. do wydawania postanowień w przedmiocie zwolnienia strony z ponoszenia kosztów sądowych, czy zarządzeń o zwrocie pism procesowych.
Warunkiem koniecznym wniesienia skargi na orzeczenie referendarza sądowego jest w pierwszej kolejności wniesienie wniosku o uzasadnienie orzeczenia, które strona chce zaskarżyć. Wniosek ten podlega opłacie sądowej w wysokości 100,00 zł, a dowód uiszczenia tej opłaty powinien zostać dołączony do wniosku. Następnie w terminie 7 dni od dnia doręczenia orzeczenia wraz z uzasadnieniem strona może wnieść skargę.
Skarga na orzeczenie referendarza przysługuje jedynie w wybranych przypadkach, tj. w tych, w których na analogiczne orzeczenie sądu przysługiwałoby zażalenie. Możliwość wniesienia zażalenia szczegółowo omówiliśmy w tym wpisie. Strona nieprezentowana przez profesjonalnego pełnomocnika powinna starannie zapoznać się z pouczeniem przesłanym przez sąd, bowiem to z niego wynikać będzie, czy dane orzeczenie referendarza podlega zaskarżeniu.
Jak wnieść skargę na orzeczenie referendarza sądowego?
Skargę wnosi się do sądu, w którym referendarz sądowy wydał zaskarżone orzeczenie. Skarga powinna spełniać wymogi, które są przewidziane dla pisma procesowego. Ponadto należy wskazać zaskarżone orzeczenie (rodzaj orzeczenia, datę jego wydania, sygnaturę akt) oraz wnieść o jego zmianę lub uchylenie. Dodatkowo strona powinna uzasadnić, dlaczego nie zgadza się z zaskarżonym orzeczeniem.
Zgodnie z ustawą z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, opłata od skargi na orzeczenie referendarza opłata jest równa opłacie od wniosku o wydanie tego orzeczenia, nie więcej jednak niż 100,00 zł, jednakże nie trzeba jej uiszczać. Wynika to z faktu, że opłata od wniosku o uzasadnienie podlega zaliczeniu na poczet późniejszej skargi.
Rozpoznanie skargi na orzeczenie referendarza sądowego
W przypadku wniesienia skargi orzeczenie referendarza sądowego traci moc. Po utracie mocy orzeczenia referendarza sądowego sąd rozpoznaje sprawę jako sąd pierwszej instancji. Jeżeli zaskarżenie postanowienia do sądu wyższego rzędu nie jest możliwe ze względu na brak takiego sądu, środek zaskarżenia rozpoznaje ten sam sąd w innym składzie.
Nie zawsze jednak dojdzie do rozpoznania skargi przez sąd, jeśli bowiem skarga jest oczywiście uzasadniona, referendarz sądowy, który wydał zaskarżone orzeczenie, może w pierwszej kolejności w terminie tygodnia od dnia wniesienia skargi może postanowieniem stwierdzić zasadność skargi i w miarę potrzeby wydać ponowne orzeczenie. Na ponowne orzeczenie służy skarga na zasadach ogólnych.
Wniesienie skargi na postanowienie referendarza sądowego w przedmiocie kosztów sądowych lub kosztów procesu oraz na postanowienie o odmowie ustanowienia adwokata lub radcy prawnego wstrzymuje wykonalność tego postanowienia.
Potrzebują Państwo pomocy w sprawach cywilnych? Nasza Kancelaria reprezentuje klientów przed sądami powszechnymi i Sądem Najwyższym. Szczegóły w zakładce sprawy sądowe. Zachęcamy także do kontaktu pod adresem: kancelaria@kancelariafrey.pl