W przypadku rozstania lub rozwodu dotychczasowych partnerów zdarza się, że muszą oni uregulować kwestię dalszej opieki nad posiadanym wspólnie zwierzęciem. W dzisiejszym wpisie przedstawiamy prawne aspekty podziału opieki nad zwierzętami przez współwłaścicieli.
- Jak wiadomo, zwierzę nie jest rzeczą, jednak do ustalania zasad opieki na pupilami stosujemy odpowiednio przepisy o współwłasności rzeczy
- Kwestia własności psa lub kota uzależniona jest od tego, czy został on zakupiony przed zawarciem małżeństwa, czy w jego trakcie
- W braku porozumienia współwłaścicieli, przyznanie opieki nad zwierzęciem można rozstrzygnąć przed sądem, w drodze powództwa o zniesienie współwłasności
Status prawny zwierzęcia
Art. 1 ust. 2 ustawy o ochronie zwierząt stwierdza, że zwierzę jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia nie jest rzeczą. Jednakże zgodnie z ust. 2 ww. przepisu w sprawach nieuregulowanych w ustawie do zwierząt stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące rzeczy.
Do własności zwierząt będziemy zatem odpowiednio stosować przepisy o własności rzeczy ujęte w Kodeksie cywilnym.
Pies kupiony przed zawarciem związku małżeńskiego
Zgodnie z art. 33 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej (która co do zasady powstaje z chwilą zawarcia związku małżeńskiego) wchodzą w skład majątku osobistego. Przenosząc powyższe na grunt opieki nad zwierzęciem, oznacza to, że to partner, który samodzielnie kupił zwierzę będzie miał prawo do wyłącznej opieki nad nim.
Pies kupiony wspólnie
Zwierzę wspólnie kupione zarówno przed zawarciem związku małżeńskiego, jak i w jego trakcie będzie przedmiotem współwłasności obojga małżonków. Po ustaniu małżeństwa oboje zachowają więc prawo do zajmowania się psem. Jak bowiem wynika z art. 206 k.c. każdy ze współwłaścicieli jest uprawniony do współposiadania rzeczy wspólnej oraz do korzystania z niej w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez pozostałych współwłaścicieli.
Podobnie gdy nigdy nie zawarli związku małżeńskiego, a wspólnie zakupili psa lub kota: zwierzę to będzie przedmiotem współwłasności, a ich udziały będą równe.
Jak uregulować opiekę nad psem?
Współwłaściciele mogą polubownie rozwiązać sprawę opieki nad psem. Umowa taka nie musi przyjmować postaci pisemnej, może sprowadzać się jedynie do ustaleń ustnych. Jednak z ostrożności warto spisać założenia dotyczące opieki nad pupilem, zwłaszcza w kwestii ponoszenia kosztów zakupu karmy, leczenia, czy szczepień.
Sądowe uregulowanie opieki nad psem
W przypadku braku porozumienia współwłaścicieli co do sposobu opieki nad psem lub kotem, opiekunom przysługuje prawo do wystąpienia do sądu z wnioskiem o zniesienie współwłasności. Sąd znosząc współwłasność na wniosek strony może przyznać jej wyłączną własność zwierzęcia orzekając przy tym np. konieczność spłaty drugiego ze współwłaścicieli.
Potrzebują Państwo pomocy w sprawach sądowych? Nasza Kancelaria reprezentuje klientów przed sądami i na etapie przed sądowym. Szczegóły w zakładce prawo cywilne. Zachęcamy także do kontaktu pod adresem: kancelaria@kancelariafrey.pl