W przypadku czynności prawnej nazywanej potocznie „sprzedażą mieszkania TBS” w rzeczywistości dochodzi do cesji prawa partycypacji i umowy najmu. W efekcie nie dochodzi do zbycia nieruchomości, ale do odpłatnego zbycia (odstąpienia) prawa majątkowego. W dzisiejszym wpisie wyjaśniamy, jakie konsekwencje podatkowe nie sprzedaż partycypacji TBS.
- Sprzedaż prawa do partycypacji TBS w świetle przepisów prawa podatkowego stanowi odpłatne zbycie prawa majątkowego
- Oznacza to konieczność uiszczenia przez sprzedawcę podatku dochodowego według zasad ogólnych
- Ponadto sprzedaż prawa majątkowego podlega także obowiązkowi uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych
Podatek dochodowy od osób fizycznych a sprzedaż partycypacji TBS
Sprzedaż partycypacji TBS stanowi jedno ze źródeł przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. W przypadku podatku dochodowego nie można jednak kwalifikować zbycia partycypacji jako odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości (art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy PIT). Uzyskany przychód należy bowiem kwalifikować jako odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 (art.10 ust. 1 pkt 7 ustawy PIT).
Powyższe stanowisko potwierdzają interpretacje organów podatkowych. W interpretacji indywidualnej nr IBPBII/1/415-388/12/BD z dnia 13 lipca 2012 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach wskazał, że: „W tak przedstawionym stanie faktycznym mamy do czynienia z odstąpieniem prawa do lokalu mieszkalnego, którego właścicielem jest Towarzystwo Budownictwa Społecznego na rzecz osoby trzeciej czyli z odstąpieniem prawa majątkowego. Uzyskany przychód należy zakwalifikować do źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czyli jako kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c”.
Podatnik jest zatem zobowiązany do złożenia w urzędzie skarbowym zeznania, o wysokości osiągniętego dochodu, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Opodatkowanie dochodu z takiego zbycia podlega zasadom ogólnym wg skali podatkowej (18% lub 32%).
Jak wskazuje się dalej w ww. interpretacji „Aby uzyskać prawo do najmu lokalu mieszkalnego Wnioskodawca musiał wnieść wkład w postaci kwoty partycypacyjnej w kosztach jego budowy, zatem ten poniesiony wydatek można zakwalifikować jako wydatek poniesiony w celu uzyskania przychodu ze zbycia tego prawa, co w konsekwencji spowoduje, że do opodatkowania pozostanie różnica pomiędzy kwotą uzyskaną z odpłatnego zbycia praw wynikających z umowy partycypacji a kwotą partycypacji. W przedmiotowej sprawie również za koszt uzyskania przychodu będzie mógł zostać uznany wydatek poniesiony za umowę cesji. W ocenie organu podatkowego wydatki te Wnioskodawca może zakwalifikować jako wydatki poniesione w celu uzyskania przychodu ze zbycia prawa partycypacji.
Tym samym, osiągnięty przychód z tytułu odstąpienia prawa partycypacji Wnioskodawca może pomniejszyć o koszty związane ze zbytym prawem”.
Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) a sprzedaż partycypacji TBS
Sprzedaż prawa majątkowego podlega także opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych zgodnie z ustawą z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych. Przy umowie sprzedaży innych praw majątkowych stawka podatku wynosi 1% od wartości rynkowej prawa majątkowego (art. 6 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 7 ust. 1 pkt 1 ppkt b ustawy o PCC), a ciężar zgłoszenia podatku spoczywa na kupującym (art. 4 pkt 1 ustawy o PCC). W przypadku gdy umowa nie jest zawierana przed notariuszem strona zobowiązana dokonuje zgłoszenia samodzielnie, składając formularz PCC-3 w terminie 14 dni od zawarcia umowy (art. 10 ust. 1 ustawy o PCC).
Potrzebują Państwo pomocy prawnej w związku ze sprzedażą lub nabyciem nieruchomości? Nasza Kancelaria sporządza i opiniuje umowy. Szczegóły w zakładce prawo budowlane i nieruchomości. Zachęcamy także do kontaktu pod adresem: kancelaria@kancelariafrey.pl