Rozpoczynając działalność w formie spółki, w niektórych przypadkach mamy możliwość wyboru sposobu jej powstania. Dzięki istnieniu systemu s24, nie zawsze założenie spółki będzie wiązało się z koniecznością wizyty u notariusza. W dzisiejszym wpisie wyjaśniamy, jak działa system s24 i jak założyć spółkę z o.o. przez internet.
- System s24 pozwala na założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, jawnej, komandytowej oraz prostej spółki akcyjnej
- W systemie s24 można skorzystać z gotowych wzorów umów spółek i wybrać korzystne dla siebie warianty niektórych postanowień
- Skuteczne założenie spółki z o.o. przez system s24 wymaga także dodania do wniosku kilku dokumentów zewnętrznych
Czym jest system s24?
System s24 to państwowy portal stworzony w celu ułatwienia zakładania i rejestracji wybranych spółek i obniżenia kosztów tej procedury. Przez system s24 można założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, jawną, komandytową oraz prostą spółkę akcyjną.
Poprzez wspomnianą stronę możemy skorzystać z gotowych wzorów umów oraz innych dokumentów niezbędnych do rejestracji spółki. Co jednak istotne, system s24 przewiduje tylko podstawowe postanowienia umowne z możliwością ich modyfikacji, jedynie poprzez wybór odpowiedniego wariantu. W przypadku potrzeby bardziej złożonych zapisów umowy spółki (np. uregulowania kwestii powtarzających się świadczeń wspólników), umowę spółki z o.o. należy zawrzeć przed notariuszem.
Obsługa systemu s24
Pierwszym krokiem do skorzystania z systemu s24 jest założenie tam konta. Aby to zrobić trzeba posiadać aktywny profil ePUAP lub podpis kwalifikowany, które umożliwią podpisanie niezbędnych dokumentów.
Aby utworzyć nową spółkę z o.o. po zalogowaniu się do systemu s24 należy przejść do zakładki „Moje przedsiębiorstwa” i wybrać opcję „Dodaj przedsiębiorstwo”. Następnie należy określić nazwę (firmę) spółki, jej formę prawną oraz siedzibę (miasto). Po zapisaniu tych informacji, można zacząć tworzyć niezbędne dokumenty, poprzez wybór opcji „Dodaj dokumenty”.
Umowa spółki w systemie s24
Procedura uzupełniania umowy spółki w systemie s24 składa się z następujących etapów:
- Krok 1: uzupełnienie danych wspólników oraz wybranie kodów PKD określających rodzaj działalności przyszłej spółki z o.o.,
- Krok 2: określenie wartości udziałów i ich objęcie przez poszczególnych wspólników,
- Krok 3: wybór wariantów postanowień umownych dot. zgody spółki na rozporządzanie udziałami oraz wypłaty zaliczki na poczet dywidendy,
- Krok 4: określenie organów spółki z o.o.,
- Krok 5: powołanie pierwszego składu organów spółki z o.o.,
- Krok 6: wskazanie, czy rozporządzanie prawem lub zaciągnięcie zobowiązania do świadczenia o wartości dwukrotnie przewyższającej wysokość kapitału zakładowego spółki wymaga zgody wspólników oraz określenie, kiedy kończy się pierwszy rok obrotowy,
- Krok 7: podpisanie umowy.
Pozostałe dokumenty w systemie s24
System s24 pozwala na stworzenie tylko części dokumentów niezbędnych do późniejszej rejestracji spółki z o.o. Możemy tam wygenerować jedynie listę wspólników oraz oświadczenie o wniesieniu kapitału przez wspólników. Dokumenty te podpisują wszyscy członkowie zarządu (niezależnie od przyjętego sposobu reprezentacji).
Żeby móc zarejestrować spółkę musimy jednak załączyć także szereg dokumentów zewnętrznych, takich jak:
- oświadczenia członków zarządu o ich adresach do doręczeń,
- oświadczenia osób uprawnionych do powołania organów o ich adresach do doręczeń,
- oświadczenie, czy spółka jest cudzoziemcem w rozumieniu ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców,
- oświadczenia o wyrażeniu zgody na pełnienie funkcji w organach spółki.
Poza oświadczeniem osób uprawnionych do powołania organów o ich adresach do doręczeń, wszystkie pozostałe dokumenty powinny być podpisane przez cały zarząd.
Dokumenty zewnętrzne najlepiej dodawać w formacie PDF, a ich nazwy powinny być krótkie i nie zawierać polskich znaków.
System s24 – zgłoszenie wniosku o rejestrację nowej spółki
Każda spółka prawa handlowego musi zostać zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym. Aby zarejestrować spółkę z o.o. założoną przez system s24, po skompletowaniu i podpisaniu dokumentów należy przejść do zakładki „Wnioski”. Następnie należy wybrać „Nowy Wniosek” oraz „Wniosek o rejestrację podmiotu w rejestrze przedsiębiorców.” Wybór należy zatwierdzić przyciskiem „Wybierz wzorzec wniosku”.
Do wniosku o rejestrację dołączamy także 7 ww. dokumentów.
Wypełnienie wniosku o rejestrację spółki w systemie s24 składa się z następujących kroków:
- Krok 1: wskazanie sądu, do którego kierujemy wniosek,
- Krok 2: wskazanie pełnego adresu siedziby spółki,
- Krok 3: wskazanie, czy osoba powołana do pełnienia funkcji członka zarządu jest zawieszona,
- Krok 4: wskazanie przeważającego kodu PKD działalności.
Przedostatnim etapem jest podpisanie wniosku. Powinni to zrobić wszyscy wspólnicy lub upoważniony do tego pełnomocnik. W przypadku złożenia wniosku przez pełnomocnika, należy dołączyć także dokument wykazujący jego umocowanie wraz z potwierdzeniem wniesienia opłaty skarbowej od pełnomocnictwa (w przypadku pełnomocnika profesjonalnego).
Razem z wysyłką wniosku, należy wnieść opłatę od wniosku o rejestrację spółki w wysokości 350,00 zł. Proces uiszczania opłaty rozpocznie się po kliknięciu na przycisk „opłać i wyślij”.
Spółka w systemie s24 a podatek PCC
Założenie spółki z o.o. wiąże się z koniecznością opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Stawka podatku wynosi 0,5 % od wartości wniesionego kapitału zakładowego.
W przypadku podpisania umowy spółki przed notariuszem, to notariusz pobierze podatek w stosownej wysokości i przekaże go do właściwego urzędu skarbowego.
Jeśli jednak spółka została założona przez system s24, wspólnicy będą musieli samodzielnie złożyć deklarację PCC-3 oraz uiścić należny podatek.
Przeczytaj także: O czym pamiętać po założeniu spółki z o.o.?
Poszukują Państwo pomocy w sprawach dotyczących funkcjonowania spółek z o.o.? Nasza Kancelaria pomaga w zakładaniu spółek i doradza w kwestii treści umów. Szczegóły w zakładce: prawo handlowe. Zachęcamy także do kontaktu pod adresem: kancelaria@kancelariafrey.pl