Wierzyciel dłużnika, który ogłosił upadłość, może uzyskać zwrot swojej należności tylko, jeśli zgłosi przysługującą mu wierzytelność prowadzącemu postępowanie syndykowi. W dzisiejszym wpisie wyjaśniamy, czym jest zgłoszenie wierzytelności w postępowaniu upadłościowym i jak go skutecznie dokonać.
- Zgłoszenie wierzytelności w postępowaniu upadłościowym odbywa się za pośrednictwem elektronicznej platformy Krajowego Rejestru Zadłużonych
- Zgłaszając swoją należność wierzyciel musi określić jej wysokość, rodzaj, charakter oraz datę wymagalności
- Wierzytelność należy zgłosić do 30 dni od dnia ogłoszenia upadłości, w przeciwnym razie wierzyciel będzie musiał pokryć koszty spóźnionego zgłoszenia wierzytelności
Zgłoszenie wierzytelności w postępowaniu upadłościowym
W przypadku postępowania upadłościowego wierzyciele powinni zgłaszać swoje wierzytelności za pośrednictwem elektronicznego systemu KRZ (Krajowy Rejestr Zadłużonych). Warto pamiętać, że powyższy sposób działania dotyczy tylko tych postępowań, które zostały wszczęte po dniu 1 grudnia 2021 r. W przypadku postępowań wszczętych wcześniej, zgłoszenie wierzytelności powinno nastąpić w zwykłej formie pisemnej, na formularzu dostępnym do pobrania na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.
Zgłoszenie wierzytelności może zostać dokonane także za pośrednictwem pełnomocnika. W przypadku reprezentacji przez profesjonalnego pełnomocnika (radcę prawnego lub adwokata) do wniosku konieczne będzie dołączenie także skanu pełnomocnictwa wraz z potwierdzeniem uiszczenia opłaty skarbowej w kwocie 17,00 zł, uiszczonej na rachunek bankowy urzędu miasta, w którym znajduje się właściwy sąd upadłościowy.
Zgłoszenie wierzytelności w systemie KRZ
W postępowaniu upadłościowym organem, do którego zgłasza się wierzytelność jest syndyk. Wszelka korespondencja z syndykiem odbywa się za pośrednictwem wyżej wspomnianej platformy KRZ. Pierwszym krokiem, po zalogowaniu w systemie KRZ, jest utworzenie nowego pisma. W tym celu należy wybrać pole „nowy wniosek”, a następnie wybrać wzór pisma o numerze 30048 – „Zgłoszenie wierzytelności w postępowaniu upadłościowym”.
Aby wypełnić wniosek należy w pierwszej kolejności podać sygnaturę sprawy, którą można znaleźć w piśmie syndyka zawiadamiającym o ogłoszeniu upadłości lub postanowieniu sądu opublikowanym w KRZ. Przy podaniu sygnatury system automatycznie uzupełni dane syndyka. Następnym etapem wypełniania wniosku jest podanie danych wierzyciela. Dane dłużnika system KRZ wprowadzi automatycznie.
W dalszej części wniosku o zgłoszenie wierzytelności należy uzupełnić informacje dotyczące roszczenia: jego wysokość i termin płatności, a także określić rodzaj wierzytelności (tj. określić czy jest to roszczenie główne, odsetki lub inny typ, w tym koszty). Wierzyciel musi także wskazać, czy jego roszczenie ma charakter pieniężny albo niepieniężny oraz wybrać kategorię wierzytelności, zgodną z art. 342 ust. 1 prawa upadłościowego. Zgłoszenie wierzytelności wymaga również określenia, czy co do wierzytelności toczy się postępowanie sądowe, administracyjne, sądowo-administracyjne lub przed sądem polubownym. W formularzu należy także wskazać, czy wierzytelność jest zabezpieczona i w jaki sposób (np. hipoteką, zastawem zwykłym lub zastawem rejestrowym).
Zgłoszenie wierzytelności wymaga załączenia skanów dowodów stwierdzających istnienie wierzytelności, np. umowy, faktury VAT, czy orzeczenia sądowego. Wierzyciel powinien także podać numer rachunku bankowego, na który będą przekazywane należności po ustaleniu planu spłaty w postępowaniu upadłościowym.
Pracując na platformie KRZ, z uwagi na dużą ilość wprowadzanych danych, warto co jakiś czas zapisywać wersję roboczą wniosku. Wniosek należy podpisać profilem zaufanym lub kwalifikowanym podpisem elektronicznym.
Termin i koszty zgłoszenia wierzytelności w postępowaniu upadłościowym
W postanowieniu o ogłoszeniu upadłości sąd zobowiązany jest do wyznaczenia wierzycielom terminu na zgłoszenie przysługujących im wierzytelności. Co do zasady wynosi on trzydzieści dni od dnia ogłoszenia upadłości w KRZ. W przypadku terminowego wniesienia pisma, zgłoszenie wierzytelności jest wolne od opłat.
Jeśli jednak wierzyciel zgłosi wierzytelność po upływie wskazanego wyżej terminu, ponosi koszty w wysokości równowartości 15% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w trzecim kwartale roku poprzedniego, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
Opóźnienie w zgłoszeniu wierzytelności może także skutkować trudnościami z odzyskaniem wierzytelności. Zgłoszenie pozostaje skuteczne, jednak masa upadłości mogła już zostać podzielona pomiędzy pozostałych wierzycieli.
Potrzebują Państwo pomocy w sprawach związanych z prawem upadłościowym? Nasza Kancelaria reprezentuje dłużników i wierzycieli przed sądami i innymi organami. Szczegóły w zakładce prawo upadłościowe. Zachęcamy także do kontaktu pod adresem kancelaria@kancelariafrey.pl