Ustawa o Krajowym Rejestrze Sądowym dopuszcza możliwość likwidacji podmiotu, który nie funkcjonuje w sposób przewidziany w ustawie.
- Postępowanie o rozwiązanie może dotyczyć podmiotów, które m.in. nie składają sprawozdań finansowych lub nie spełniają innych obowiązków przewidzianych ustawą
- Sąd może umorzyć to postępowanie jeśli okaże się, że podmiot posiada zbywalny majątek lub prowadzi działalność
- W przypadku orzeczenia o rozwiązaniu podmiotu jego majątek przechodzi na rzecz Skarbu Państwa
Kiedy można wszcząć postępowanie o rozwiązanie podmiotu?
Sąd rejestrowy wszczyna z urzędu postępowanie o rozwiązanie podmiotu wpisanego do Rejestru bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego, gdy:
- oddalając wniosek o ogłoszenie upadłości lub umarzając postępowanie upadłościowe, sąd upadłościowy stwierdzi, że zgromadzony w sprawie materiał daje podstawę do rozwiązania bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego,
- oddalono wniosek o ogłoszenie upadłości lub umorzono postępowanie upadłościowe z tego powodu, że majątek niewypłacalnego dłużnika nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania,
- wydano postanowienie o odstąpieniu od postępowania przymuszającego lub jego umorzeniu,
- mimo wezwania sądu rejestrowego nie złożono rocznych sprawozdań finansowych za 2 kolejne lata obrotowe,
- mimo dwukrotnego wezwania sądu rejestrowego nie wykonano innych obowiązków, o których mowa w ustawie
W toku postępowania sąd rejestrowy bada, czy podmiot posiada zbywalny majątek i czy faktycznie prowadzi działalność. Istnienie niezaspokojonych zobowiązań ciążących na podmiocie wpisanym do Rejestru lub nieściągalnych wierzytelności nie wyłącza możliwości orzeczenia o rozwiązaniu tego podmiotu bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego.
Umorzenie postępowania o rozwiązanie podmiotu
Sąd rejestrowy umarza postępowanie o rozwiązanie podmiotu wpisanego do Rejestru bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego w przypadku ustalenia, że podmiot ten posiada zbywalny majątek lub faktycznie prowadzi działalność albo w przypadku gdy poweźmie wiadomość, iż zachodzą inne istotne okoliczności przemawiające przeciwko rozwiązaniu tego podmiotu, w tym w szczególności uzasadnione interesem wierzyciela.
W przypadku ustalenia przez sąd, że podmiot nie posiada zbywalnego majątku i faktycznie nie prowadzi działalności, sąd rejestrowy orzeka o rozwiązaniu podmiotu bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego i zarządza jego wykreślenie z Rejestru.
Rozwiązanie podmiotu – skutki
Skarb Państwa nabywa nieodpłatnie z mocy prawa mienie pozostałe po wykreślonym z Rejestru podmiocie, bez względu na przyczynę wykreślenia, którym nie rozporządził przed wykreśleniem właściwy organ, z chwilą wykreślenia z Rejestru. Skarb Państwa ponosi odpowiedzialność z nabytego mienia za zobowiązania podmiotu wykreślonego z Rejestru.
Wspólnicy, członkowie spółdzielni i inne osoby uprawnione do udziału w majątku likwidacyjnym mogą dochodzić swoich praw, gdy reprezentują łącznie co najmniej dwie trzecie głosów i wykażą, że wszyscy wierzyciele zostali zaspokojeni lub zabezpieczeni.
Roszczenia wierzycieli wygasają, jeżeli nie będą dochodzone przeciwko Skarbowi Państwa w terminie roku od chwili nabycia mienia przez Skarb Państwa. Jeżeli przed nabyciem mienia przez Skarb Państwa wierzyciel uzyskał tytuł egzekucyjny przeciwko podmiotowi wykreślonemu z Rejestru, roszczenie stwierdzone w tym tytule wygasa, jeżeli wierzyciel nie złoży wniosku o wszczęcie egzekucji w terminie roku od chwili nabycia mienia przez Skarb Państwa.
Potrzebują Państwo pomocy w sprawach związanych z Krajowym Rejestrem Sądowym? Nasza Kancelaria reprezentuje Klientów przed sądem rejestrowym. Zachęcamy do kontaktu pod adresem: kancelaria@kancelariafrey.pl