Korzystanie z usług biur podróży to duża wygoda dla turystów, którzy nie muszą martwić się o organizowanie transportu i noclegów, wybierając z gotowej oferty wakacji i wycieczek. Często jednak klienci zastanawiają się, czy organizator może podnieść cenę wakacji. W poniższym artykule rozwiewamy wątpliwości z tym związane.
- Co do zasady, organizator imprezy turystycznej nie może zmienić ceny wycieczki ani wakacji, z wyjątkiem sytuacji, w której biuro podróży zastrzegło sobie w umowie takie uprawnienie
- Organizator nie może jednak podwyższyć ceny wakacji w okresie 20 dni przed datą rozpoczęcia imprezy turystycznej
- Jeśli cena imprezy turystycznej wzrośnie o ponad 8%, podróżny może odstąpić od umowy zawartej z biurem podróży
Zmiana ceny wakacji
Zasadą jest, że koszt imprezy turystycznej nie może ulec zmianie. Jednakże ustawa z dnia 24 listopada 2017 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych, przewiduje wyjątek od tej reguły, zezwalając na zmianę umowy, gdy w jej treści wyraźnie zastrzeżono taką możliwość.
Jak wynika z ww. ustawy, biuro podróży może podnieść cenę jedynie w przypadku wzrostu poniższych kosztów:
- ceny przewozów pasażerskich wynikających ze zmiany kosztów paliwa lub innych źródeł zasilania
- wysokości podatków lub opłat od usług turystycznych objętych umową o udział w imprezie turystycznej, nałożonych przez podmioty, które nie biorą bezpośredniego udziału w realizacji imprezy turystycznej (w tym podatków turystycznych, opłat lotniskowych lub opłaty za wejście na pokład i zejście na ląd w portach oraz na lotniskach)
- kursów walut mających znaczenie dla danej imprezy turystycznej
Aby klauzula zezwalająca na podwyższenie ceny wakacji była skuteczna, organizator musi określić w jaki sposób będą obliczane zmiany ceny. Jednocześnie biuro podróży musi przyznać podróżnemu prawo do obniżki ceny odpowiadającej obniżeniu kosztów, o których mowa powyżej, które nastąpiło po zawarciu umowy, a przed rozpoczęciem imprezy turystycznej.
Obowiązki biura podróży w związku ze zmianą ceny
Organizator imprezy turystycznej zobowiązany jest do powiadomienia podróżnego o zmianie ceny, jednocześnie uzasadniając podwyżkę i wskazując sposób jej obliczenia. Biuro podróży ma obowiązek przekazywać informacje w sposób jasny i zrozumiały oraz utrwalony na trwałym nośniku. Powiadomienie takie może być zatem przesłane w formie pisemnej lub mailem.
Jeśli wzrost ceny wynosi maksymalnie 8% całkowitej ceny imprezy turystycznej, biuro podróży może jednostronnie notyfikować podróżnemu zamiar podwyższenia ceny, a klient powinien ją zapłacić.
Proponując podwyższenie ceny przekraczające 8% całkowitej ceny imprezy turystycznej biuro podróży musi wyraźnie wskazać to w powiadomieniu. W takim przypadku biuro podróży ma dodatkowe obowiązki względem podróżnego. Powiadomienie o wzroście cen musi bowiem zawierać dodatkowo informacje na temat:
- zmian warunków umowy o udział w imprezie turystycznej oraz wpływie tych zmian na cenę
- rozsądnego terminu, w którym podróżny poinformuje organizatora o swojej decyzji co do udziału w imprezie turystycznej
- odstąpienia od umowy o udział w imprezie turystycznej za zwrotem wszystkich wniesionych wpłat i bez obowiązku wniesienia opłaty za odstąpienie od umowy w przypadku braku odpowiedzi podróżnego w terminie wyznaczonym przez organizatora
- zastępczej imprezy turystycznej o tej samej lub wyższej jakości oraz jej cenie, jeśli jest oferowana
W tym przypadku wzrost ceny wakacji jest uzależniony od zgody podróżnego, który powinien odpowiedzieć na powiadomienie organizatora.
Odstąpienie od umowy zawartej z biurem podróży
W przypadku wzrostu ceny wyjazdu o ponad 8%, podróżny w terminie wyznaczonym przez organizatora turystyki informuje go czy:
- przyjmuje proponowaną zmianę umowy o udział w imprezie turystycznej
- odstępuje od umowy o udział w imprezie turystycznej za zwrotem wszystkich wniesionych wpłat i bez obowiązku wniesienia opłaty za odstąpienie
- odstępuje od umowy o udział w imprezie turystycznej oraz przyjmuje zastępczą imprezę turystyczną
Jeśli podróżny nie odpowie w terminie wyznaczonym przez biuro podróży, przyjmuje się, że odstępuje on od umowy.
Co istotne, w przypadku odstąpienia od umowy ze względu na wzrost ceny o ponad 8% podróżny ma prawo odzyskać wszystkie wpłacone kwoty i jest zwolniony od wniesienia opłaty za odstąpienie od umowy o udział w imprezie turystycznej. Biuro podróży nie później niż w terminie 14 dni od dnia rozwiązania umowy o udział w imprezie turystycznej zwraca wpłaty dokonane przez podróżnego. Dodatkowo podróżny może dochodzić od biura podróży odszkodowania za szkodę i krzywdę, na zasadach przewidzianych w ustawie o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych.
Jeżeli wzrost cen nie przekroczy 8% całkowitej ceny imprezy turystycznej, podróżny może odstąpić od umowy zawartej z biurem podróży na zasadach ogólnych przewidzianych w ustawie, zatem musi liczyć się z koniecznością uiszczenia opłaty z tytułu odstąpienia.
Do kiedy biuro podróży może podnieść cenę?
Biuro podróży nie może podnieść ceny imprezy turystycznej w okresie 20 dni przed datą rozpoczęcia imprezy turystycznej. Jeśli mimo to, podróżny otrzyma oświadczenie biura podróży o zwiększeniu ceny wakacji, oświadczenie to będzie nieskuteczne, a sam podróżny nie będzie zobowiązany do uiszczania wyższej ceny.
Czy warto wykupić ubezpieczenie od zmiany ceny?
Coraz częstszą praktyką biur podróży jest oferowanie ubezpieczeń od zmiany ceny lub tzw. gwarancji niezmienności ceny. Oceniając, czy takie rozwiązanie jest korzystne podróżny powinien wziąć pod uwagę koszt wycieczki oraz czas pozostały do wyjazdu. Korzystne może być bowiem wykupienie gwarancji w przypadku wakacji zakupionych z dużym wyprzedzeniem, w ramach tak zwanego first minute. Należy także szczegółowo przeanalizować czy proponowana gwarancja niezmienności ceny rzeczywiście przyznaje klientowi szersze uprawnienia niż te, które gwarantują przepisy prawa.
Poszukują Państwo pomocy w sprawach związanych z umowami o udział w imprezie turystycznej? Nasza Kancelaria sporządza i opiniuje umowy. Zachęcamy do kontaktu pod adresem: kancelaria@kancelariafrey.pl