Zatrudnianie studentów wiąże się z wieloma zaletami dla pracodawców. Mimo, że legalne zatrudnianie cudzoziemców spoza UE wymaga dopełnienia wielu formalności, również w przypadku studentów cudzoziemców ustawodawca przewidział pewne ułatwienia. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, jak zatrudnić studenta z zagranicy.
- Zasadniczo legalizacja pracy cudzoziemca spoza Unii Europejskiej wymaga spełnienia szeregu formalności
- Studenci i absolwenci studiów stacjonarnych będący obywatelami krajów spoza UE nie muszą jednak uzyskiwać odrębnego zezwolenia na pracę
- Z kolei w przypadku studentów z Unii Europejskiej, zezwolenie nie jest nigdy wymagane
Status studenta a zezwolenie na pracę
Co do zasady, aby cudzoziemiec mógł legalnie pracować w Polsce powinien posiadać zezwolenie na pracę, zezwolenie na pobyt czasowy i pracę (tzw. kartę pobytu) lub oświadczenie o powierzeniu pracy. Różnice między tymi sposobami na legalizację pracy wyjaśniliśmy w tym artykule.
Kilka wyjątków od tej zasady wprowadza jednak Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 21 kwietnia 2015 r. w sprawie przypadków, w których powierzenie wykonywania pracy cudzoziemcowi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest dopuszczalne bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę.
Jaki rodzaj studiów uprawnia do pracy bez zezwolenia?
Zgodnie z wyżej wymienionym rozporządzeniem od wymogu uzyskania zezwolenia zwolnieni są:
- studenci stacjonarnych studiów wyższych polskiej uczelni (dotyczy to studiów I i II stopnia oraz studiów doktoranckich)
- absolwenci polskich stacjonarnych studiów wyższych polskiej uczelni
- absolwenci stacjonarnych studiów doktoranckich na polskiej uczelni, w instytutach naukowych PAN lub instytutach badawczych,
- absolwenci polskich szkół ponadgimnazjalnych (w tym szkół policealnych).
Oznacza to, że studenci studiów niestacjonarnych oraz studenci studiów podyplomowych muszą uzyskać zezwolenie na pracę. Z obowiązku uzyskania zezwolenia są zwolnieni wyłącznie studenci i absolwenci studiów stacjonarnych. Nie ma przy tym znaczenia, czy studia są realizowane na uczelni publicznej, czy niepublicznej.
Co istotne, studenci pochodzący z krajów Unii Europejskiej mogą zawsze świadczyć pracę bez konieczności uzyskania odrębnego zezwolenia.
Co musi zrobić pracodawca, chcąc zatrudnić studenta cudzoziemca?
Pracodawca powinien zweryfikować, czy kandydat do pracy rzeczywiście posiada status studenta. Najlepiej w tym celu przechowywać w dokumentacji pracowniczej kopię zaświadczenia z uczelni potwierdzającego uczęszczanie na studia.
Niezależnie od powyższego, pracodawca zawsze musi ustalić, czy cudzoziemiec przebywa w Polsce legalnie.
Potrzebują Państwo pomocy w kwestiach związanych z pracą obywateli państw trzecich? Nasza Kancelaria pomaga pracodawcom w procesie legalizacji pobytu i pracy cudzoziemców. Zachęcamy do kontaktu pod adresem: kancelaria@kancelariafrey.pl