Pełnienie funkcji członka zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wiąże się z szeregiem obowiązków. Członek zarządu może pełnić swoje obowiązki zarówno odpłatnie, jak i nieodpłatnie. W dzisiejszym wpisie wyjaśniamy, jak uregulować wynagrodzenie członka zarządu sp. z o.o.
- Członek zarządu może swoją funkcję sprawować nieodpłatnie lub za ustalonym wynagrodzeniem
- Wynagrodzenie członka zarządu może być wypłacane w oparciu o różne podstawy prawne np. umowę o pracę
- Popularnym rozwiązaniem jest także zawieranie umów cywilnoprawnych, takich jak umowa zlecenia, czy tak zwany kontrakt menadżerski
Wynagrodzenie członka zarządu sp. z o.o.
Powołanie na członka zarządu sp. z o.o. oznacza wiele obowiązków, a co za tym idzie daleko idącą odpowiedzialność za działania podejmowane na rzecz spółki (kwestię odpowiedzialności członka zarządu w związku ze sprawowaną funkcją omawiamy szczegółowo w tym wpisie). Chociaż możliwe jest pełnienie tej funkcji nieodpłatnie, w praktyce standardem jest przyznawane wynagrodzenie członka zarządu.
Wynagrodzenie członka zarządu a umowa o pracę
Po pierwsze, członek zarządu może otrzymywać wynagrodzenie za swoje obowiązki na podstawie zawartej ze spółką umowy o pracę. Jeśli jest jedynym członkiem zarządu zawarcie przedmiotowej umowy będzie wymagało wcześniejszej uchwały wspólników o wyborze pełnomocnika do tej czynności (art. 210 k.s.h.). Wynagrodzenie członka zarządu zatrudnionego na podstawie umowy o pracę lub innej umowy określa organ albo osoba powołana uchwałą zgromadzenia wspólników do zawarcia umowy z członkiem zarządu.
Członkowie zarządu zatrudnieni na podstawie umowy o pracę podlegają takiej ochronie, jak wszyscy pracownicy, nawet jeśli są jednocześnie wspólnikami spółki.
Przeczytaj także: NDA i umowa o zakazie konkurencji z pracownikiem
Umowy cywilnoprawne a wynagrodzenie członka zarządu
Spółki często decydują się jednak na zawarcie z członkami zarządów umów cywilnoprawnych, w tym przede wszystkim umów zlecenia, umów o świadczenie usług, czy tak zwanych kontraktów menadżerskich.
Również w przypadku tych umów, stosownie do art. 210 k.s.h., może być konieczne zawarcie umowy przez pełnomocnika.
Przeczytaj także: Zlecenie a umowa o pracę
Uchwała wspólników w przedmiocie wynagrodzenia członka zarządu
Wynagrodzenie członka zarządu może być jednak wypłacane nie tylko w oparciu o umowy. Także uchwała wspólników może ustalać zasady wynagradzania członków zarządu, w szczególności maksymalną wysokość wynagrodzenia, przyznawania członkom zarządu prawa do świadczeń dodatkowych lub maksymalną wartość takich świadczeń.
Obecnie z tytułu pełnienia funkcji członka zarządu na podstawie uchwały, od wynagrodzenia członka zarządu odprowadza się składkę na ubezpieczenie zdrowotne w wysokości 9% wynagrodzenia brutto oraz zaliczkę na podatek dochodowy w wysokości 12% (podstawą opodatkowania jest wynagrodzenie brutto minus 250 zł zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodu, stawka 12% dot. pierwszego progu podatkowego). Zgodnie z art. 73 pkt 17b w zw. z art. 66 ust. 1 pkt 35a ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego powstaje z dniem powołania i wygasa z dniem odwołania członka zarządu.
Pełnienie funkcji wyłącznie za wynagrodzeniem na podstawie uchwały nie stanowi jednak tytułu do ubezpieczeń społecznych.
Powtarzające się świadczenia niepieniężne a wynagrodzenie członka zarządu
Sposobem na dodatkowe wynagrodzenie członka zarządu sp. z o.o. są powtarzające się świadczenia niepieniężne. Są one jednak dopuszczalne jedynie w przypadku osób, które są jednocześnie wspólnikami spółek.
Jak wynika z art. 176 k.s.h. jeśli wspólnik ma być zobowiązany do powtarzających się świadczeń niepieniężnych, w umowie spółki należy oznaczyć rodzaj i zakres takich świadczeń. „Powtarzające się” oznacza jest świadczenie, które jest okresowe, ale nie jest świadczeniem jednorazowym, ani mającym charakter ciągły. Mogą to być np. zatem usługi konsultacyjne, świadczone, w miarę potrzeb spółki. Należy jednak pamiętać, że obowiązki zarządcze wynikające z pełnienia funkcji członka zarządu nie mogą jednocześnie stanowić powtarzających się świadczeń niepieniężnych.
Powtarzające się świadczenia niepieniężne wspólnika nie stanowią podstawy do objęcia wspólnika ubezpieczeniami społecznymi ani ubezpieczeniem zdrowotnym.
Co istotne, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, wynagrodzenie otrzymane z tego tytułu należy zakwalifikować jako przychód z innych źródeł. Warto pamiętać, że wynagrodzenie wspólnika za takie świadczenia na rzecz spółki jest wypłacane przez spółkę również, gdy sprawozdanie finansowe nie wykazuje zysku.
Potrzebują Państwo pomocy w sprawach związanych z działalnością spółki z o.o.? Nasza Kancelaria świadczy stałą obsługę prawną spółek. Szczegóły w zakładce prawo handlowe. Zachęcamy także do kontaktu pod adresem: kancelaria@kancelariafrey.pl